Jazykový kurz – Skotsko 2018

V letošním roce jsme se jako studenti kvart, společně s dalšími studenty kvinty a sexty, vydali prozkoumávat krásy Skotska. Z Prahy jsme v pondělí odjeli ve večerních hodinách a ještě před samotným Skotskem jsme se zastavili v Amsterdamu.  Ten jsme si prohlédli z loďky, kterou jsme hodinu proplouvali centrem města. Po návštěvě hlavního města Nizozemska jsme jeli do přístavu, kde na nás čekal trajekt, na kterém jsme strávili celou noc.

Následující den jsme se probudili v Newcastlu a po vylodění jsme cestovali dál na sever, další zastávkou byl totiž Hadrianův val, kamenná hradba postavená Římany, která patří mezi světové dědictví UNESCO. Po Hadrianově valu jsme se ještě zastavili v Jedburghu, konkrétně jsme viděli Jedburgh Abbey, zříceninu starého opatství, a dům Marie Stuartovny. V podvečer jsme konečně dorazili do Edinburghu, kde jsme se ubytovali v hostitelských rodinách.

Čtvrtý den už nás ráno čekala výuka, která trvala až do půl jedné odpoledne. Po škole jsme vyjeli do Rosslyn Chapel, což je katedrála známá z knihy a filmu Šifra Mistra Leonarda, místo, kde je podle pověsti ukryt svatý grál. Poté jsme se vydali na edinburgský hrad a také jsme vystoupali na Artušovo sedlo, kde jsme si mohli město vyfotit a prohlédnout z trochu jiného úhlu.

V pátek jsme se odpoledne vydali do univerzitního městečka St. Andrews, kde jsme si užili přibývajícího sluníčka na pláži, odvážní jedinci si šli dokonce zaplavat. Město je nejen známé univerzitou, ale je to také domov golfu, takže muzeum golfu nám nesmělo ujít. Vyfotili jsme si také zříceninu hradu a katedrály.

Poslední den v Edinburghu jsme byli po škole nakupovat na Princes Street a pak už opustili toto krásné město a přejeli na ubytování do hotelu na cestě do Londýna.

Následující den jsme brzy ráno vyjeli na jih, směr Londýn. Tam jsme se po Temži svezli lodí a prohlédli si nejvýznamnější památky. V odpoledních hodinách jsme se rozdělili, a buďto jsme navštívili muzeum, nebo jsme se třeba vydali nakupovat na Oxford Street. Večer jsme se se Spojeným královstvím rozloučili v přístavu Dover a trajektem přepluli až do Francie.

Kokešová Jana, kvarta A