Německý výměnný pobyt

Mezi 10. a 17. květnem se uskutečnil výměnný pobyt se studentkami ze školy Olympia-Morata ve Schweinfurtu. Výměny se zúčastnilo 13 českých studentů.

Po podzimní návštěvě Němek u nás nastal čas podívat se za hranice a poznat jejich zemi, kulturu a zvyky. Všichni jsme se moc těšili, celou dobu jsme byli s našimi Němkami v kontaktu, takže jsme přibližně věděli, co nás čeká.

Cesta autobusem proběhla naprosto v pořádku, při následném přivítání na Hlavním nádraží Schweinfurt jsme sice byli trochu unavení, ale Němky nám okamžitě zlepšily náladu, seznámily nás s rodinami, ukázaly nám okolí jejich domů a celý den jsme zakončili báječnou večeří.

V pátek probíhal v jejich škole sportovní den, kterého se zúčastnily i některé české studentky, a poté se šlo společně na bowling. Několik studentů (včetně mě) potom pokračovalo na lezení na stěnu, což je něco, co jsem nikdy nedělala. Byla jsem ráda, že mi „výměnné“ studentky ukázaly nové věci, které jsou pro ně běžnou součástí života, a já je vůbec neznám.

V sobotu se uskutečnil celodenní výlet do Bamberku, kde jsme si prošli nejvýznamnější památky města, trochu nakoupili a na oběd zašli do Biergarten, krásného místa v lese u řeky se skvělým jídlem. Po návratu z Bamberku jsme společně jeli ke schweinfurtskému jezeru a uspořádali obří grilovačku. Všichni jsme si k sobě sedli a povídali si několik hodin.

V neděli jsme nic společně nedělali, většinou jsme se rozdělili do malých skupinek. Já sama jsem byla na lezení na stromech a v aquaparku, protože se poměrně brzy po poledni počasí zhoršilo a my se museli schovat dovnitř. I tak to ale byl den plný zábavy, příjemný odpočinek po chození po sobotním chození městem.

Další den jsme měli prohlídku v FHW-S, vysoké školy ležící hned vedle Olympia-Morata, kam chodily naše Němky. Následovala návštěva radnice s milým starostou a prohlídka centra Schweinfurtu s učitelem z výměny, který nás velmi rychle dostal do historie města a dozvěděli jsme se hodně zajímavých informací. Večer jsme si sedli na „stadtstrand“, místo u řeky s pláží, malými lehátky, ideální místo pro odpočinek a povídání.

V úterý se konal společný výlet do Würzburgu, kde jsme dostali moc dobrou průvodkyni, která nám ukázala to nejkrásnější z města, bylo jí skvěle rozumět, sem tam dokonce prohodila nějaký vtip. Po vyčerpávající dopolední prohlídce jsme zamířili do blízké restaurace, kde jsme strávily hodně času. Takhle to zní, že jsme v Německu jen objížděli různé restaurace… ale jídlo je přeci důležitá součást kultury, ne? 🙂

Ve středu jsme strávili většinu dne ve škole s našimi Němkami a poté se vydali na prohlídku k zámku nedaleko Schweinfurtu, opět s velmi milou průvodkyní. Po prohlídce jsme se vrhli na zmrzlinu do kavárny kousek od zámku. Když jsme se vraceli do Schweinfurtu, těšili jsme se na jediné – den před odjezdem se konala velká večeře v restauraci, kde jsme se všichni společně naposledy viděli a popovídali si.

Čtvrtek byl dnem odjezdu, po třech hodinách ve škole jsme se museli rozloučit. Většina si ale slíbila, že se určitě nevidíme naposledy a ještě se v budoucnu plánujeme navštívit, nebo si minimálně chceme udržet kontakt.

Na výměnu jsem jela už podruhé a podruhé vůbec nelituji. Je skvělé, když škola zorganizuje akci, kde člověk může poznat hromadu nových lidí a míst. Hlavní účel výměny – zlepšit si jazyk – se jednoznačně vyplnil také. Pamatuji si, že v Praze jsem spíše míchala angličtinu s němčinou, nebyla si při mluvení příliš jistá a ne všemu jsem rozuměla, ale po týdnu v Německu můžu říct, že se všude domluvím, i když jsou německé věty často kostrbaté a neznám zrovna všechny členy. Co mě těší, je i to, že dobře rozumím, slovíčka, co neznám, pochopím z kontextu, nebo se na ně jednoduše zeptám. Všem můžu výměnný pobyt doporučit, je to zážitek, na který nikdy nezapomenu.

Naneta Jiráková, sexta A