StreTech 2018

Ve středu 6. června 2018 v Praze proběhla pod taktovkou ČVUT akce pro středoškolské studenty zvaná StreTech. Tato zkratka vznikla z originálního názvu Středoškolská Technika. Svým charakterem připomínala malý veletrh pro středoškoláky s jejich vlastními projekty. Jednalo se zejména o výstavu technických prací, avšak podmínka pro účast nebyla určená. Účastníci tak mohli vystoupit s jakýmkoliv tématem. Náš projekt se například jmenoval Chemikálie v potravinách anebo co v potravinách je umělé. Společně s námi se z naší školy zúčastnila ještě jedna skupina z kvinty B, jejíž téma bylo Filmové efekty.
Prezentovat svůj projekt v dejvické budově ČVUT bylo možné na stolech v uličkách mezi fakultou strojní a elektrotechnickou. Letos se zúčastnilo sto třicet pět skupin z celé republiky s velice fascinujícími tématy. Během příprav, které probíhaly již od brzkých ranních hodin, bylo všude slyšet šoupání stolů a zvuky trhající se samolepící pásky. Začátek výstavy byl v deset hodin ráno. V uličkách mezi stoly pak začaly proudit davy lidí, které si prohlížely jednotlivé stánky s projekty. Co kolemjdoucí upoutalo, na to se ptali prezentujících. Někdy se okolo tématu spustila vášnivá debata, které by prostý posluchač rozuměl jen s obtížemi. Na první pohled bylo zřejmé, že někteří si s projekty dali opravdu pořádný kus práce, a že o všem dokázali srozumitelně a podrobně hovořit. Na akci jste tak mohli narazit na studenty, kteří předváděli vlastnoručně složené roboty, architektonické modely staveb nebo třeba baterie na tepelnou energii. Náš den na ČVUT byl ukončen ve dvanáct hodin a patnáct minut po vyhlášení cen ankety. Z fakult jsme se vydali přímo do menzy. Za účast na StreTechu jsme totiž dostali zdarma stravenku.
Akci jsme si moc užili. Byla to další skvělá zkušenost. Poznali jsme také , jaké projekty vytváří ostatní středoškolští studenti a nechali se tím inspirovat. Samozřejmě jsme si procvičili i naše prezentační dovednosti a především jsme se zdarma najedli.
Ještě dáváme k dobru odkaz na všechna letos prezentovaná témata a krátký sestřih z natáčení:

Za zúčastněné studenty kvinty a sexty B napsali David Kalenda a Jan Hartman z 6. B.