Antifetfest 2019

Pokud se řeknou slova primární prevence, napadnou nás termíny jako drogy, šikana, ochrana před nežádoucími vlivy okolí. Na tyto pojmy pak navazují slova jako přednáška, výuka, hosté ve škole z řad policie a jiných odborníků. Žáci jsou tedy příjemci nových informací.

Málokdo si však uvědomí, že tyto pojmy jdou spojit i s vlastní tvorbou. V případě Antifetfestu s filmařstvím. Žáci si sami vyberou téma, které pak ztvární různou filmovou technikou. Tentokrát neposlouchají, ale sami přemýšlí, dívají se po okolí a vyhodnocují nejlepší způsob předání. Tentokrát jde o situace, jak je vidí oni.

I proto se letos v naší škole objevily dva žánry, dokumentární a hraná tvorba. Oba snímky, které vytvořili žáci septim, se umístily v obvodních kolech na prvním místě. Ještě větší radost však přineslo umístění v kole celopražském, kdy se jeden soutěžní snímek umístil na 3. místě (Sladký domov – snímek pojednává o domácím násilí – 7.B)  a druhý (Homelles –dokument o bezdomovcích –  7.A) dostal zvláštní cenu za umělecké ztvárnění.

Mimo to obdržela Šárka Svobodová (7.B) zvláštní  cenu za ženský herecký výkon, Jakub Hynek (7.B) zvláštní cenu za hudbu k filmu  a střih filmu.

Vyhlášení proběhlo v kině Dlabačov, kromě samotných žáků se akce zúčastnili významní hosté – paní Jiřina Šiklová, dále pak ředitelka Linky důvěry, zástupci primárních prevencí na úřadech i magistrátu, novináři, režisér apod.

Kromě cen si žáci odnesli i chuť v této práci pokračovat v příštím školním roce.