Den jazyků septimy A

Den jazyků septimy A

„Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.“ Přesně toto motto jsme měli možnost vyzkoušet na vlastní kůži, když jsme v rámci Dne jazyků (25. 9.) jako třída navštívili jazykovou školu Tandem v centru Prahy.

Měli jsme sraz o půl desáté kousek od stanice metra Jiřího z Poděbrad. Náhodnému kolemjdoucímu bychom mohli připadat jako větší, hlučnější skupinka mladých lidí před starým domem na Žižkové. Skutečnost byla ale trochu jiná – mezi námi to šumělo jako v úle, neboť jsme byli nervózní a nevěděli, co nás čeká. Snažili jsme si vzpomenout na co nejvíc slovíček, zkušenější jedinci vedli debaty o tom, po které německé spojce se sloveso dává na konec věty, jestli se předložka „bei“ pojí se třetím nebo čtvrtým pádem…

Úderem desáté hodiny jsme v čele s paní profesorkou Dušánkovou vkročili do jazykové školy. Tady jsme se rozdělili na půlku a první skupinka šla za Němkou Ankou a druhá se ocitla v místnosti se Zdeňkem, který uměl jak výborně česky, tak německy.

Celkem jsme tady strávili tři konverzační hodiny. Všichni jsme se snažili 3×45 minut konverzovat v němčině.

U Zdeňka jsme probírali moderní technologie: od smartphonů až po to, jak moc nás ovlivňují sociální sítě. Toto téma bylo velmi obohacující, od Zdeňka jsme se dozvěděli mnoho nových důležitých informací a jako bonus: všechno v němčině.

U Anky se naše skupinka věnovala tématu Oktoberfest. Bylo opravdu zajímavé slyšet o tomto svátku z úst „domorodce“, který nám může poradit, jak si Oktoberfest co nejvíc užít a zároveň nám něco povědět o historii a praktických slovíčkách z bavorštiny.

Nakonec jsme to přece jen zvládli a tři hodiny uběhly jako voda. Někdo mluvil více, někdo méně, všichni jsme si ale minimálně vyzkoušeli, jak důležité je u cizího jazyku prostě a jednoduše mluvit, mluvit a mluvit.

Hedvika Nová, septima A