Divadelní představení Audience

Divadelní představení Audience

Ve středu 13. listopadu 2019 se studenti oktáv zúčastnili v Divadle v Horních Počernicích představení Audience, jedné z nejslavnějších absurdních jednoaktovek dramatika a prezidenta Václava Havla v nastudování Divadla Na tahu pod vedením Havlova dvorního režiséra Andreje Kroba. Tato inscenace zde byla uvedena při příležitosti 30. výročí sametové revoluce.

            Audience se odehrává se v 70. letech v kanceláři malého pivovaru, kde se setkávají místní sládek (Karel Beseda) a spisovatel Vaněk (Radek Bár), aby si v chmelovém opojení “přátelsky” popovídali. Absurditu rozhovoru plného paradoxů, Bohdalové a lahví od piva ještě umocňuje sládkova prostoduchost v kontrastu s inteligentním Vaňkem, který se i přes roli podřízeného drží svých přesvědčení a zásad. Ze začarovaného kruhu nesmyslných frází ale není cesty ven. Bezvýchodnost celé situace hru uzavírá, avšak zanechává pomyslný otazník, který dává prostor samotnému divákovi.

Divadelní představení Audience

            Po zdařilém představení následovala beseda se vzácnými hosty, Annou Freimanovou z Knihovny Václava Havla a novinářem Robertem Tamchynou, kteří detailně vykreslili tvorbu Václava Havla a její pozadí. Vyprávění doplnili mnoha veselými historkami a ukázali, že i když život není procházka růžovým sadem, musí se brát s humorem. Perfektně tak vystihli podobnost mezi Havlovou hrou a reálným životem.

Představení nás všechny zaujalo, ať už svojí formou či obsahem. Konec představení v nás nechal obrovský otazník a budeme mít dlouho o čem přemýšlet. Život Václava Havla nebyl určitě lehký a jsme rádi, že jeho odkaz zde stále přetrvává.

Jiráková Naneta, Šabatková Pavla (oktáva A)