Exkurze do Střediska výcviku vodicích psů

Ve středu 22. května 2019 se naše třída vypravila na plánovanou exkurzi do Střediska výcviku vodicích psů v Praze 5 – Jinonicích (SVVP). Cestovali jsme společně metrem a pak ještě šli kus cesty pěšky. S sebou jsme vezli praktický dárek – různé psí pamlsky, na které jsme se všichni složili rovným dílem.

Jak jsme zjistili, SVVP navštěvují zejména během školního roku žáci a studenti různých věkových kategorií ze škol z celé republiky.

Pracovníci SVVP si pro nás připravili zajímavou přednášku, při které nás seznámili s historií, hlavním pracovním zaměřením a posláním střediska.

Dozvěděli jsme se, že Středisko výcviku vodicích psů je součástí Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) a od roku 1997 také členem Mezinárodní federace vodicích psů.

Pracoviště v Jinonicích se zabývá zejména výcvikem vodicích psů pro zrakově postižené (nevidomé a prakticky nevidomé). V posledních letech se pracovníci zabývají též přípravou psů asistenčních (tj. průvodců osob tělesně postižených).

Práce na výcviku vodicích psů je velmi specifická a klade značné nároky na psího jedince během celého období jeho přípravy.

Výběr štěňat pro účely speciálního výcviku probíhá již ve věku 7-8 týdnů, přičemž přednostně jsou využívána plemena labradorský retrívr, zlatý retrívr, první generace kříženců těchto dvou plemen a německý ovčák.

V období věku od 8 týdnů do 1 roku se o štěňata starají tzv. „předvychovatelé“ – spolupracovníci SVVP z řad dobrovolníků. Jejich úkolem je společenská výchova svěřených štěňat v těsném, pokud možno celodenním, kontaktu s lidmi. Jedná se o první a nejzákladnější fázi výcviku, během níž se psi učí ukázněně chovat např. při cestování hromadnou dopravou, chůzi po rušné ulici nebo při návštěvě lékaře či úřadu.

Po prvním roce života přichází psi do SVVP, kde začíná jejich výcvik pro roli průvodců a společníků zrakově postižených lidí. Tato fáze přípravy trvá 6 – 8 měsíců. Kromě povahových rysů je pro dobré vodicí psy velice důležitý i jejich perfektní zdravotní stav. Psi proto prochází sérií nadstandardních lékařských vyšetření.

Po fázi společné jednotné přípravy jsou vybraní psi dále cvičeni pro konkrétní potřeby vytipovaných nevidomých klientů.

V SVVP připravují na společné soužití nejen pečlivě vybrané psy, ale i jejich nevidomé budoucí pány.

Překvapilo nás, že cena předávaného vodicího psa je v současné době 253.000,- Kč (včetně DPH).

Po skončení přednášky jsme měli možnost prohlédnout si celý areál, a dokonce si některé psy i pohladit. Jako upomínku na návštěvu jsme za odměnu za psí dobroty dostali nástěnné kalendáře s fotografiemi psích svěřenců.

Věřím, že na návštěvu SVVP budeme dlouho rádi vzpomínat.

Barbora Fafejtová, sekunda B