Exkurze v ÚOCHB

Exkurze v ÚOCHB

Dne 4. 11. 2021 se studenti oktáv a septim měli možnost zúčastnit exkurze v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky. Epidemiologické podmínky nám dovolovaly navštívit tuto instituci osobně, nejen formou online, jak to bývalo zvykem v poslední době, a toho jsme si velmi vážili. Povinností bylo pouze dodržování rozestupů a chránění úst respirátorem, ale to je v této době pokládáno za samozřejmost.

Ústav nabízel dva okruhy přednášek, a to chemický a biologický. Chemický okruh obsahoval celkem pět přednášek týkajících se, jak už lze odvodit, hlavně chemie: Metodika organické syntézy, Steroidy trochu jinak, NMR a EPR – Špioni ve světě molekul, Nanočástice pro diagnostiku a léčbu chorob, Jak s pomocí světla odhalit strukturu molekuly. Biologický okruh obsahoval tři přednášky biologického charakteru: Poznej svého nepřítele, Svět RNA vakcín, Posviťte si na DNA.

Některé přednášky byly spíše výkladové, zatímco v některých jsme mohli vidět opravdové reakce a práci s různými stroji. Jejich laboratoře jsou plně vybaveny přístroji za miliony korun, díky tomu byl pro nás zážitek i se pouze procházet laboratořemi a vidět, jak opravdové laboratoře vypadají. Za finanční nezávislost je Ústav vděčný hlavně profesoru Antonínu Holému, který měl v této budově laboratoř a peníze z jeho patentů jsou investovány zpět do výzkumu v Ústavu.

Exkurze pro nás byla určitě velmi užitečná, pro někoho to představovalo seznámení se s prostředím, ve kterém chce například v budoucnu pracovat, anebo právě motivaci si vybrat tento směr v dalším studiu. Zároveň jsme si odnesli spoustu nových poznatků z vědy a přesvědčili se, že věda může být i zábava.

Eliška Altschmiedová, oktáva A