Havlova Audience

Studenti posledního a předposledního ročníku našeho gymnázia dopoledne 23. listopadu 2021 navštívili počernické divadlo, kde hostovalo Divadlo na tahu s hrou z pera Václava Havla Audience. Po představení následovala beseda s novinářem a dřívějším moderátorem Hovorů z Lán Robertem Tamchynou a s Annou Freimanovou, bývalou tajemnicí Kanceláře prezidenta a Havlovou přítelkyní, která nyní působí v Knihovně Václava Havla.

Představení jsme měli možnost vidět při příležitosti dvou výročí. Václav Havel by letos oslavil 85. narozeniny a v prosinci si také připomeneme 10 let od jeho úmrtí. Václav Havel byl nejen náš bývalý prezident, ale také skvělý autor jak experimentální poezie, tak absurdního dramatu.

Jedno z jeho absurdních dramat je i Audience. Divadelní hra se studentům líbila a jistě v mnoha z nás vyvolala i nějaké otázky. Bylo zajímavé sledovat cykličnost, která je jedním z hlavních rysů Havlových her, kterým říkáme vaňkovky.

Kratší představení doplnila povedená beseda o životě autora a jeho boji proti komunismu. Po úvodním vyprávění o strastech někdejšího režimu a utlačování spisovatelů přišly na řadu dotazy z publika, díky kterým jsme se dostali také k filmu Havel, Havlově první manželce nebo premiéře Žebrácké opery, která v 70. letech proběhla právě v Horních Počernicích.

Po skončení byli všichni plni dojmů a konstatovali, že se celá akce vydařila a my měli možnost poznat Václava Havla trochu lépe.

Kateřina Bártová, Kryštof Hruška (oktáva A)