Lyžařský kurz 2.A

Lyžařský kurz 2.A

Znáte ten pocit, když se na něco tak moc těšíte, že už chcete ležet v posteli, abyste to mohli další den udělat? Tak přesně taková nálada panovala u nás ve třídě den před odjezdem na lyžařský kurz. A myslím si, že naše nadšení nebylo vůbec přehnané, protože jsme si na kurzu užili hodně zábavy, a zároveň jsme se naučili něco nového.

Dopoledne jsme většinou lyžovali. Byli jsme rozděleni do tří skupin a jezdili na sjezdovce za chatou. A to, že byla prvních pár dní trochu mlha, nás od toho rozhodně neodradilo. Na sjezdovce čekal ale pro ty, co předtím ještě nelyžovali, snad nejtěžší úkol z celého týdne – nasednout na vlek. Na konci prvního dne to už však naštěstí všichni zvládali bez větších potíží, a hlavně bez pádu.

Odpoledne byl výcvik běžeckého lyžování. První den jsme měli jen průpravu, protože asi polovina naší třídy na běžkách stála poprvé, ale druhý den jsme už jeli kratší okruh. Nejvíce nás bavily malé týmové závody.  A nesmím zapomenout ani na sjezdy dolů, u kterých je podle mě zázrak, že si někteří z nás běžky nezlámali.

Večer jsme si museli „vytrpět“ krátkou přednášku o chování na sjezdovkách, a potom už následoval program, který jsme po skupinkách připravili pro zbytek třídy.

Třetí den jsme měli odpočinkový, ale myslím si, že většina třídy by Vám řekla, že oproti němu byly odpočinkové spíš všechny ostatní. Šli jsme pěšky 18 km do Harrachova a na závěr jsme si museli už podruhé vyšlápnout 4 km do kopce zpátky na Štumpovku.

Nakonec si ale myslím, že nejen já bych ráda na kurzu zůstala ještě o něco déle. To, že se kurz tak vydařil, mělo ale přeci jen jednu vadu – o to těžší byl pak návrat zpátky do školy.

Kristýna Bartošová, sekunda A

Píše se 12. ledna 2020 a my zrovna odjíždíme na lyžařský výcvik do Rokytnice nad Jizerou. Ráno se všichni setkáváme u autobusu a sdělujeme si své poznatky, o tom, jak se nám nechtělo vstávat, ale i tak se moc těšíme. Po zhruba dvouhodinové cestě přijíždíme ke kopci… ano, 4 kilometrovému kopci, který jsme museli celý vyšlapat, ale nakonec nám to za tu námahu asi stálo :). Jako odměnu jsme dostali skvělý oběd a polední klid. Odpoledne místo běžek následovala procházka po okolí. Tím náš první den skončil a my se nemůžeme dočkat dalšího.

Dnes je náš první den na sjezdových lyžích v Rokytnici a my jsme rozdělení do tří skupin podle našich sjezdových schopností. Odpoledne se vydáváme na historicky první běžkování většiny z nás. Po menším tréninku se vydáváme zpátky k chatě na večeři a zasloužený odpočinek.
Dnes na sjezdovce jezdíme již ve skupinách a užíváme si krásného počasí a sluníčka, které nám vylezlo zpod mraků. Na běžky jsme se vydali opět odpoledne. Dnes už bylo důležitější běžky správně namazat, protože jsme se chystali zdolat i nějaký ten menší kopec. A povedlo se! Zvládli jsme nejenom kopec vyjet, ale některým z nás se ho podařilo i bezbolestně sjet.

Třetí den je tady, a jelikož se v tento den stává údajně nejvíce úrazů, tak byl v plánu “odpočinkový” den bez lyží a běžek. Čeká nás cca 18 kilometrový okruh do Harrachova, kde ve SKI muzeu obdivujeme staré vybavení na lyže i lyže samotné. Později se díváme na samotné skokany na lyžích. Posléze již sedíme v autobuse, který nás odvezl až před 4 kilometrový kopec… Hurá! Takže jsme ho vystoupali ještě jednou a teď už jsme v pohodlí na pokojích.

Dnes je čtvrtek a my se po snídani tradičně vydáváme na sjezdovku. Zatím je zde krásné počasí, a tak můžeme doufat, že to přesně takhle bude vypadat až do konce pobytu. Odpoledne se ocitáme opět na tenkých běžkách. Dnes jsou pro nás však připraveny jakési týmové “závody”, jsme kapitány rozděleni do dvou týmů a už bojujeme o vítězství. Po “závodech” se otáčíme a jedeme zpět.

Dnes ráno se rozhodlo jít na běžky. Poměrně hodně foukalo a místy byl namísto sněhu pouze led. Odpoledne se ti z nás, kteří nebyli moc unavení, mohli vydat na sjezdové lyže. Naše odvážná skupina, která se rozhodla lyžovat, musí čelit podmínkám jako například mlha či chladnější počasí, než jsme byli zvyklí, ale vše jsme naštěstí zvládli.

Dnes je sobota, což znamená – poslední den lyžování, a tak jsme si ho chtěli samozřejmě užit. Ráno se tradičně vydáváme na netradičně zamlženou sjezdovku, ale i tak si lyžování moc užíváme. Odpolední program záležel na nás – můžeme se jít proběhnout na běžkách nebo vyrazit na sjezdovku. Na odpoledne jsme se tedy rozdělili a vyjeli jsme. Na sjezdovce se stále držela mlha, takže předpokládám, že ideální podmínky nebyly ani na běžkách. I přes to si myslím, že se den vydařil. Večer nás také čekal takový test o našich vědomostech, ale také o naší všímavosti.

A je to tady – neděle. Den odjezdu. Balíme poslední věci a smutně se loučíme s místem, které nám za pouhý týden, tak přirostlo k srdci. Teď už jen překonat velmi zledovatělý kopec nepřející počasí a stojíme u autobusu. Uběhly dvě hodiny a už jsme tam, kde to moc dobře známe.

Celkově musím říct, že si myslím, že se tento lyžařský kurz i přes všechny své nedostatky opravdu povedl a my si ho opravdu užili.

Anežka Nosková, sekunda A