Návštěva ČSR v období pražského jara na Metropolitní univerzitě v Praze

Návštěva ČSR v období pražského jara na Metropolitní univerzitě v Praze

„Dějiny nás učí, že z dějin se dosud nikdo nepoučil.“ Tento dozajista pravdivý citát pronesl jeden z předních německých filozofů W. F. Hegel. My, studenti oktáv a septimy B, jsme ovšem měli možnost pokusit se toto tvrzení alespoň částečně změnit.

Plni očekávání jsme se totiž vydali dne 29. ledna 2019 na přednášku – pořádanou jen a pouze pro nás – Metropolitní univerzity v Praze. Zavítali jsme přímo do jejího hlavního sídla, na Jarov.

Nejprve jsme absolvovali krátkou prohlídku školy, následně usedli do jedné ze zasedacích místností v 11. patře, odkud jsme měli mimo jiné i luxusní výhled na Prahu. Celou atmosféru dokreslovala i lahodná vůně kávy a čaje.

Kochání se výhledem samozřejmě nebyl hlavní náplní naší návštěvy. Tou totiž byly dvě přednášky, týkající se našich ne až ta dávných českých dějin.

Jako první nás poutavě vtáhl do období pražského jara pan profesor Jan Bureš. (Ano, jedná se o stejného muže, který přijal pozvání naší školy a setkali jsme se s ním poprvé v listopadu, při projektu Příběhy bezpráví a promítání filmu o Janu Masarykovi.)

V druhé části dopoledne vystoupil pan profesor Petr Just, který svou prezentaci zaměřil na politologicky velice zajímavé a komplikované téma: federalizace federace. Laicky řečeno na politický systém a uspořádání našeho státu v 70. a 80. letech minulého století.

Obě přednášky byly přímo nadupané zajímavými informacemi, fakty, známými i neznámými jmény a hlavně – lidově řečeno – „špíčky“ z této neveselé epochy naší minulosti.

Velký dík proto patří nejen Metropolitní univerzitě v Praze a jejím moc milým a přívětivým profesorům, ale také paní profesorce Krátké a Cihlářové, jež tuto akci zařídily.

Hedvika Nová, oktáva A