Německý výměnný pobyt

Německý výměnný pobyt

Mezi 5. a 12. říjnem se uskutečnil výměnný pobyt se studenty z německého Schweinfurtu z gymnázia Olympia-Morata. Výměny se zúčastnilo 13 českých studentů kvint a sext.

Vše začalo ve čtvrtek večer na Florenci, kam měly Němky přijet autobusem. Přivítání proběhlo skvěle, všichni už si s nimi předtím psali, aby se poznali, takže teď si jen padali do náruče s úsměvem plným radosti a nadšení z nových zážitků. Večer pak byl na studentech, kdy ukázali své Němce dům a seznámili ji u večeře s rodinou.
Na pátek, pondělí a úterý byl pro německé studentky připraven program v Praze s německým průvodcem. Prošly si Staré Město, viděly Pražský hrad nebo nejznámější pražská náměstí.
Po obědě se k nim čeští studenti opět připojili a program byl v jejich režii. Připravili jsme si místa, kde byl nejlepší výhled na Prahu, jako jsou třeba Vítkov, Tančící dům, Žižkovská věž, Petřín nebo Kyvadlo. Také jsme jim ukázali Lennonovu zeď, prošli výstavu šatů Blanky Matragi, nevynechali jsme ani prohlídku po nákupních centrech :).
Víkend byl zcela na českých studentech, ideální příležitost podniknout výlety mimo Prahu. Němky se podívaly na lom Velká Amerika, na Karlštejn, do Českého Krumlova, někdo se dokonce šel podívat na koncert nebo si prošli obec, kde bydlí.
Nevynechali jsme ani zábavnou část a ve volných chvílích jsme skočili na minigolf nebo na laser games, kde se to všichni moc užili a ještě lépe se seznámili.
Ve středu se Němky podívaly do našich škol. Po krátké prohlídce měly připravenou prezentaci o Schweinfurtu a o jejich škole. Poté už žádný školou určený program nebyl a čeští studenti měli poslední odpoledne na to ukázat jim vše, co se do té doby nestihlo. Vyrazili jsme do pražské Zoo, dále na hodně velké nákupy a celé jsme to zakončili společným bowlingem.

Další den už bohužel byl odjezd, opět z nádraží Florenc. Kolem dvanácté hodiny padla poslední objetí, zamávání… a byl čas vyrazit.
Kdybych to měla shrnout, jsem z výměny opravdu nadšená. Účastním se jí již druhým rokem a jsem za tuto možnost velice ráda. Člověk si procvičí němčinu, pozná nové lidi a občas objeví i něco nového v Praze. Výměnu jsem si užila a věřím, že ostatní studenti také. Za mě tato výměna proběhla na jedničku a moc se těším na květen, kdy vyrazíme do Německa, poznáme Schweinfurt a okolní města nebo třeba jejich školu, ale hlavně se také znovu uvidíme s našimi Němkami, se kterými jsme se ve většině případů opravdu spřátelili a chceme s nimi prožít nové zážitky.

Jiráková Naneta, sexta A

 

Deník z výměnného pobytu se studenty partnerského gymnázia Olympia Morata ve Schweinfurtu

květen 2017

Ozývá se hlášení v rozhlase. Máme možnost se přihlásit na výměnný pobyt s německými studenty gymnázia ve Schweinfurtu. Neváháme. Odevzdáváme přihlášky. Někteří nevíme co čekat. Jiní budou součástí tohoto programu již podruhé.

září 2017

Dostáváme list papíru s informacemi o účastnících pobytu, kteří budou bydlet v našich domovech. Nažhavujeme telefony a obratem píšeme Němkám, představujeme se. Německé holky jsou milé, těší se do Prahy. Začínáme společně odpočítávat dny do jejich příjezdu.

čtvrtek, 4. října 2017

Nedočkavě stojíme na autobusovém nádraží na Florenci. Jsme netrpěliví. Těšíme se. Většina z nás si se svojí německou „polovičkou“ celou dobu píše, a tak si můžeme sdělovat veškeré pocity. Autobus přijíždí, Němky se k nám rozebíhají, objímají nás. Vyzvedáváme kufry, vysvětlujeme jim cestování pražským metrem, které budeme hojně využívat celý následující týden, a jedeme směrem domů. Někteří zůstávají doma, jiní vyráží pro jídlo či kávu do OC Černý Most. Povídáme si do večerních hodin. Nařizujeme budíky na ráno, čeká nás totiž náročný den.

pátek, 5. října 2017

V pátek, pondělí a úterý je naplánován sraz u metra v 8:30 ráno. Někteří přicházejí na sraz před půl, jiní na minutu přesně a ti, kteří nenávidí vstávání (a zpravidla bydlí 3 minuty od stanice),  pravidelně přicházejí pozdě. Přenecháváme Němky profesorům a průvodci, loučíme se na dalších pár hodin a odcházíme na vyučování, zatímco naši partneři si užívají výklad a procházku po Praze. Šťastně se shledáváme až po obědě a rozutíkáme se do domovů. Vzhledem k tomu, že odpolední program máme ve vlastní režii, tak každý děláme něco jiného. Část vzala německé kamarády na taneční, další část šla nakupovat nebo byli tací, kteří se byli projít v historickém centru Prahy.

sobota, 6. října 2017

Sobota ráno. Spíme do pozdních ranních, dopoledních až odpoledních hodin. Dáváme si něco mezi snídaní a obědem, házíme do tašek peněženky, deštník a svačinu. Program se zase u každého z nás liší. My bereme holky do čajovny, na jídlo, do centra a ukazujeme jim Václavské náměstí, Hamley´s, Palladium, Staroměstské náměstí a vysvětlujeme, proč všichni stojí a obdivují ty velké hodiny (Orloj). Děláme si legraci z množství turistů a procházíme směrem ke Karlovu mostu. Ten děvčata zaujme, více se jim však líbí až za svitu hvězd následující den. Kupujeme si jídlo na filmový večer, a ačkoliv se to nezdá, tak jsme toho za jeden den stihly mnoho. Přicházíme domů, pouštíme si film, povídáme si a přemýšlíme, kam vyrazíme další den. Nakonec se dohodneme na Tančícím domě, večerní procházce a všeobecně chceme ukázat holkám naše oblíbená a zároveň nejznámější místa hlavního města. Někteří studenti byli v tento den na výletě vlakem v Kutné Hoře.

neděle, 7. října 2017

Po propovídané noci jsme nezvykle čilé a nabyté energií. Vstáváme na naše poměry vcelku brzy. Snažím se procvičit svoji nadmíru bravurní němčinu a snažím se o konverzaci. Po pár minutách to vzdávám, přecházím na osvědčenou angličtinu a ušetřuji Němku trápení.

Jedeme do centra, ten den nám počasí moc nepřeje. Je zima, občas prší, fouká vítr a všeobecně jsme otrávené. Situace se lepší až kolem sedmé hodiny večerní (ale k tomu až později). Procházíme Národní Třídu, Novou scénu Národního divadla, Střelecký ostrov, zastavíme se u Lennonovy zdi atd. Bereme holky na trdelník, který si okamžitě oblíbí. Začíná být zima. Nikdo na to nejsme připraven, a tak se schováváme do kavárny. Objednáváme si kávu a horkou čokoládu, obdivujeme nábytek a diskutujeme o událostech posledních 2 dnů. Je asi 8 večer, když se chumláme do šál a jdeme na velkou procházku večerní Prahou. Znovu procházíme místa jako za bílého dne, ale v noci to má jiné kouzlo. Fotíme, smějeme se a všechny jsme šťastné.

pondělí, 8. října 2017

Již ráno se domlouváme s většinou účastníků výměnného pobytu na společném programu. Chceme na Žižkovskou věž, Němky chtějí na nákupy do Palladia, v plánu je znovu zeď Johna Lennona, někdo navrhuje také Petřín, kam nakonec odchází pouze dvě holky (společně s partnerkami). Během cesty na metro se zastavujeme na pouti, ne všichni se odváží jít na atrakce, a proto si dáváme hromadný sraz až v Palladiu. Kupujeme si hodně jídla u McDonald´s. Poté jdeme na výstavu šatů Blanky Matragi. Ačkoliv se většina nezajímá o módu, tak výstava sklízí úspěch. Přesouváme se na Kampu. Další plánovanou výstavu bot nám zavírají těsně po příchodu, a tak zklamaní jdeme ke slavné Lennonově zdi. Děláme skupinové foto. Část se odděluje a jede na Petřín, my jedeme na Žižkovskou věž. Všichni zapomínáme udělat rezervaci, a tak je cesta zbytečná. Rezervujeme si tedy místo na následující den, jdeme na kebab a končíme opět v čajovně v hojném počtu.

úterý, 9. října 2017¨

Úterý. Blíží se konec výměny. Nechceme na to mysle,t a tak jdeme do muzea čokolády. Ochutnáváme pralinky, zkoumáme obaly čokolád různých zemí. Odcházíme z muzea a procházíme se neznámými pražskými uličkami. Koukáme na místa, která jsme ještě neviděli. Chceme jít na Náplavku. Kvůli nepřízni počasí nemůžeme, a tak si sedáme s čajem v ruce do OC Quadrio. Vymýšlíme náhradní plán. Naštěstí od 19:00 máme rezervaci na Žižkovskou věž, a tak se vydáváme tam. Objednáváme si limonády a dortíčky. Počasí se zlepšuje. Výhled je nádherný. Sedíme tam docela dlouhou dobu než dostaneme hlad. Opouštíme věž a hledáme nějaké jídlo. Povedlo se nám najít pizzu. Vykupujeme celý podnik a utíkáme domů koukat na filmy. Vaříme si čaj. Začíná pršet a my z pohodlí domova pozorujeme dešťové kapky dopadající na okna bytu.

středa, 10. října 2017

Středa ráno je speciální. Němky si pro nás přichystaly prezentaci o svém městě. Jedeme tudíž do Horních Počernic, aby svoji práci mohly předvést maturantům. Poté jedeme na Černý Most. Německé studentky se jedou podívat na výuku němčiny u nás na škole. Výjimečně končíme školu v 11. Jelikož je to poslední celý den v Praze, tak bereme holky do Jumpparku. Rezervaci máme od jedné. Jsme v celém areálu samy. Zpětně musím říct, že to byl asi nejhezčí zážitek z celé výměny. Děvčata projevují přání sehnat Krtečka. A tak běháme a jezdíme po celé Praze a snažíme se ho najít za přijatelnou cenu, velikosti, a hlavně musí být na klíče. Úspěch slavíme na Národní Třídě, a tak to ještě jdeme oslavit jak jinak než jídlem. Na večer máme zamluvený s většinou lidí bowling. Moc nám to nejde, ale bavíme se. Plně si uvědomujeme, že zítra naši němečtí přátelé jedou pryč. Snažíme si to ale nepřipouštět.

čtvrtek, 11. října 2017

Budík zvoní v půl desáté ráno. Předchozí večer jsem slíbila, že ráno zajdeme na milovaný trdelník a nákup jídla do autobusu. V klidu stíháme nakoupit, balíme tašku a hromadně se setkáváme se všemi studenty i profesory na stejném místě jako před týdnem. Čekáme na bus, pomáháme holkám naložit kufry, loučíme se. Čekáme, dokud neodjedou z nádraží. My smutně odcházíme domů. Je nezvyk tam být zase po týdnu sám.

Vaňoutová Karolína, kvinta B