Poznávací zájezd do Švýcarska

Poznávací zájezd do Švýcarska

V květnu se naše gymnázium vydalo na objevitelskou výpravu do země čokolády – do Švýcarska!
V pohodlném autobuse noční cesta rychle utekla a ráno jsme se už probudili na trajektu, který nás bezpečně dopravoval na druhý břeh Bodamského jezera. Tam na nás čekalo město Kostnice, kde jsme se prošli po stopách slavného českého reformátora Jana Husa, který zde – jak známo – strávil své poslední osudové dny.
Brzy na to jsme uslyšeli upozornění na vypnutí mobilních dat – no jasně, vždyť Švýcarsko není v Evropské unii! A už jsme přejížděli přes hranice.
V Bernu jsme se skamarádili s místními medvědy, které tu mají jednak ve znaku, ale hlavně ve velikém výběhu hned vedle samotného centra města. To je mimochodem skutečně nádherné, ačkoliv na hlavní město docela malinké a až překvapivě klidné.
Objevili jsme toho ale ještě daleko víc. Jeden z největších zážitků byla rozhodně exkurze do pravé čokoládovny choulící se mezi okolními horami. Správný milovník sladkostí nenajde nikde větší ráj. A kdo by neměl rád čokoládu, no ne? Vždyť se jen rozplývá na jazyku a mozek si už už lebedí v záplavě hormonů štěstí, které se po jejím požití prokazatelně uvolňují. Myslím, že jich teď máme všichni do zásoby vzhledem k tomu, že kromě nahlédnutí do výroby a do historie cena vstupného zahrnovala i neomezenou ochutnávku všech druhů čokolády i pralinek! No, odcházeli jsme skoro po čtyřech, ale za tu nezvykle velkou dávku štěstí to rozhodně stálo :-).
Nesmírně zajímavá byla i návštěva sýrárny, kde se vyrábí vážně lahodné sýry z mléka místních krav, které tu člověk vidí opravdu na každé louce. A ty tu mají krásné. Ne jen louky, ale celou přírodu. Zasněžené vrcholky hor v kontrastu třeba s průzračnou vodou Ženevského jezera, to je pravá pastva pro oči.
Takže závěr naší expedice? Švýcarsko rozhodně doporučujeme!

Eliška Volencová, sexta A