Recitační soutěž Čtvrtlístek

Dne 22. 4. 2022 se do našich Horních Počernic sjelo více mimopražských občanů, než běžně bývá zvykem. Středoškoláci z Královehradeckého a Plzeňského kraje se během pátečního dopoledne potkali v místním divadle, aby mezi sebou poměřili síly. Nikoliv však ty fyzické, jak tomu většinou bývá, ale naopak ty psychické. Městská část Praha 20 po covidové odmlce opět dostala šanci uspořádat regionální kolo recitační soutěže Čtvrtlístek. Přehlídka plná uměleckých skvostů mohla začít.

Memoriál Rosti Čtvrtlíka neboli Čtvrtlístek se koná už od roku 2012. Přesně dva roky po tom, co tento sympatický olomoucký rodák a herec podlehl rakovině mozku. I přes to, že se dožil pouze čtyřiceti sedmi let, toho zažil mnoho. Mnoho skvělého, inspirativního a krásného. Za svůj život stihl vystoupit na jevišti Národního divadla v Brně, ale i pražského Divadla pod Palmovkou či Divadla v Celetné. Proslul zejména rolemi Hamleta, Radúze ve hře Radúz a Mahulena, skvostné výkony předváděl i v inscenaci novely Johna Steinbecka O myších a lidech. Mladší generace, jejímž středem zájmu místo divadla bývá spíše (internetová) televize, může znát jeho hlas ze seriálu Přátelé, v němž nadaboval Chandlera Binga.

Pátek dvacátého druhého dubna však patřil mladým recitátorkám a recitátorům ve dvou kategoriích, z nichž obě zahrnovaly přednes dvou textů. První kategorie obnášela jeden text veršovaný a druhý prozaický. Ta druhá naopak dvě ukázky dramatické. Během pár desítek minut si bylo možné poslechnout širokou škálu žánrů – od komedie, přes láskyplný realismus až po tvrdou a emočně náročnou tragédii. Všechny texty však měly jednu společnou věc – duši. Ano, duši, kterou jim recitátoři vytvořili. Někomu se to povedlo více a někomu méně. Každý projev byl něčím originální a specifický, souboj ale bohužel nikdy nemůže mít pouze vítěze.

Za vyvinutou snahu patří velký dík odvážlivcům ze septimy A, konkrétně Janu Kloučkovi, Štěpánu Neprašovi a Marku Masopustovi. Rivalové z druhé septimy Michaela Bláhová, Lucia Hlinková a Jakub Krejčíř nezůstali pozadu. Ba co víc, Lucia Hlinková v druhé kategorii díky své vtipné inscenaci hry Sluha dvou pánů od Carla Goldoniho a Manon Lescaut od Vítězslava Nezvala vybojovala třetí místo. Jakub Krejčíř byl po optimistické básni Svět je báječné místo od Lawrence Ferlinghettiho a poté naopak silně kontrastním textu z knihy 1984 od George Orwella porotou oceněn druhým místem v první kategorii, a postoupil tak do celorepublikového kola, jež se bude konat 7. 6. 2022 v Děčíně. Zvláštní ocenění za autentičnost svého druhého textu, jehož je sám autorem, získal Jan Klouček.

Věříme, že vy, studenti naší školy, budete držet palce, aby se um studentů Gymnázia Chodovická dostal do povědomí občanů celé České republiky.

Jakub Krejčíř, 7.B