Ve středu 16. října jsme si společně s paní profesorkou Berchtoldovou udělali historicko-literární procházku po památkách v centru Prahy.
V 9:15 začala naše exkurze s průvodkyní na Pražském hradě, prošli jsme katedrálu sv. Víta i veřejnosti nepřístupná zákoutí Vladislavského sálu, kde jsme měli přímý výhled na okna hrající roli v třetí pražské defenestraci. Pokračovali jsme s vlastní prohlídkou hradního komplexu zahrnující baziliku sv. Jiří, Zlatou uličku s domkem, kde žil Franz Kafka, věž Daliborku a letohrádek Královny Anny.
Kolem poledne, kdy zrovna probíhá slavnostní střídání stráží na prvním nádvoří, jsme se přesunuli Nerudovou ulicí se slavným domem U Dvou slunců na Malou Stranu a nakoukli do nejznámějšího barokního chrámu v Praze, chrámu sv. Mikuláše. Z ulice vedoucí ke Karlovu mostu jsme ale ještě odbočili k Lennonově zdi symbolizující hrob zpěváka Johna Lennona, ale především sloužící k vyjádření protestů proti nesvobodě komunistickému režimu v minulém století. Kampou jsme prošli kolem Werichovy vily přímo k soše rytíře Bruncvíka, která se nachází hned vedle Karlova mostu. Bruncvíkovi můžeme podle legendy vděčit za lva v našem státním znaku.
Po přejití řeky přes nejslavnější most v Praze a zastávce u Staroměstské mostecké věže jsme se vydali k Betlémské kapli, která je spojována hlavně s Janem Husem, v době naší exkurze zde probíhala promoce studentů ČVUT. Jednou z našich posledních zastávek bylo Staroměstské náměstí, o kterém jsme si mysleli, že nás už žádnou zajímavostí paní profesorka nepřekvapí, ale to byl omyl. Věděli jsme např., že v dlažbě je zasazených 27 křížů pro uctění památky 27 popravených českých pánů z roku 1621, co by nám ale uniklo, byl fakt, že křížů je 28. V roce 2011 jej přidala umělecká skupina Ztohoven zprvu bez povšimnutí celé Prahy. Naše exkurze končila u kubistického domu U Černé Matky Boží, momentálně se opravující Prašné brány a Obecního domu.
Vidět krásy našeho hlavního města a současně si odnést nesmírné množství zajímavých historických faktů bylo vskutku okouzlující.
Jitka Keřková, septima A