Setkání s Mgr. Tomášem  Etzlerem

Studenti oktáv měli možnost poslechnout si zajímavou přednášku českého novináře Tomáše Etzlera.

Tomáš Etzler, jeden z nejúspěšnějších českých novinářů, v letech 2007–2014 působil jako zpravodaj České televize v Číně.

O svých zkušenostech z Číny, i mimo ni, nám zajímavě vyprávěl a měl připravené i videoukázky ze svého působení v novinářském průmyslu. Objasnil nám, jak se k novinařině dostal, co mu během jeho kariéry stálo v cestě, jaké byly důležité kroky a spoustu dalšího. Jeho cesta je obdivuhodná, inspirativní. Uvědomili jsme si, jak pozorný a bystrý novinář pan Etzler je. Podle jeho názoru je v životě důležité riskovat a neustále se posouvat dopředu. Na základě jeho vyprávění jsme si uvědomili, že jeho život nebyl a není jednoduchý, a to, co všechno dokázal, je pouze výsledkem tvrdé práce.

Setkání s Mgr. Tomášem  Etzlerem

Tomáš Etzler vystudoval zeměpis a tělocvik na Pedagogické fakultě v Ostravě. Vyprávěl nám, že ve svých 28 letech odletěl do USA, kde osm let pracoval jako umývač oken, barman či zahradník. Následně přijal práci v CNN a začal pracovat jako editor zpráv. Působil i jako kameraman a produkční CNN na Haiti, v Iráku a v Afghánistánu. Vylíčil nám své zkušenosti, pozitivní i negativní. V roce 2008 získal jako první český novinář Cenu Emmy, a to za aplikaci satelitních přenosů pomocí technologie BGAN, která umožňuje mobilní živé vstupy bez přenosových vozů.

Dále jsme se od pana Etzlera dozvěděli, že v letech 2006-2010 žil v Pekingu, kam se přestěhoval za svou manželkou, zpravodajkou švýcarské televize Barbarou Luthi, pro kterou pracoval jako kameraman. Dne 1. ledna 2007 začal pracovat jako zpravodaj České televize v Číně.

Na konci setkání jsme měli možnost s T. Etzlerem diskutovat. Ten, kdo měl s sebou jeho novou knihu, mohl požádat o podpis s věnováním. Tomáš Etzler napsal už dvě knihy, a to Kdo ví, kde budu zítra (společně s Jindřichem Šídlem) a  momentálně nejnovější autobiografickou knihu Novinářem v Číně. Tato kniha mapuje dekádu jeho života v Asii a je svědectvím autora, který se nebojí dokumentovat ani události, které se vládnoucí komunisté snaží před světem skrýt. Pan Etzler nám také prozradil, že pracuje na své další knize, na kterou se do budoucna můžeme těšit.

Setkání s českým novinářem Tomášem Etzlerem považujeme za velice vydařené.

Radová Kateřina, Soukupová Kateřina (oktáva B)