Simulace EP v Senátu ČR

Ve dnech 11. a 12. listopadu se naše tříčlenná delegace z oktáv (Tereza Beranová, Tadeáš Továrek a Michael Reljić) účastnila Simulace Evropského parlamentu, kde si studenti mohou vyzkoušet jednání nejen o mezinárodních záležitostech, ale i ekonomických problémech nebo ochraně životního prostředí.

Díky této akci jsme také měli možnost si prohlédnout prostory Valdštejnského paláce, sídla Senátu České republiky. Program jednání byl doplněn i přednáškou o Evropské unii, a hlavně přínosnými diskusemi, kterých se účastnili europoslanci Mikoláš Peksa a Jiří Pospíšil a také senátor Tomáš Czernin. Všichni nám předali zajímavé informace a byli ochotni s námi diskutovat nejen o fungování EU, ale např. i o konspiračních teoriích ohledně existence Finska.

I přesto, že se naše delegace ve výboru AFET (zahraniční věci) vžila do role nejmenší frakce v Evropském parlamentu, GUE-NGL (Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice), zasadili jsme se o to, aby byly naše argumenty řádně vyslyšeny a neústupně jsme jednali v záležitostech Taiwanu i Běloruské humanitární krize. Po ukončení jednání ve výborech, sepsání rezolucí a stranické poradě jsme všichni přednesli své stanovisko i při plenárním jednání.

Po ukončení hlasování o projednávaných návrzích a závěrečném slovu bylo vyhlášeno 15 nejúspěšnějších delegátů, mezi kterými se umístila i studentka Tereza Beranová (oktáva B). Vítězové si mohli odnést rozmanité ceny a budou mít možnost se podívat do institucí EU v Bruselu nebo Štrasburku. I zbytku školní delegace se vedlo skvěle a odnáší si nejen spoustu nových zkušeností, ale i dobrý pocit z plodného jednání.

Děkujeme spolku Mladí demokraté za skvělou organizaci a výjimečnou akci, kterou vřele doporučujeme i ostatním studentům.

Tereza Beranová, oktáva B