Simulace jednání Evropského parlamentu

V dnešní době je politika mezi mladými poměrně nepopulární a je pro ně nezajímavá. Spolek Mladí demokraté se snaží přesvědčovat o opaku. V uplynulých dnech (10. a 11. listopadu) jsem si se svým spolužákem Vojtěchem Žákem a studentem sexty Tadeášem Hýbnerem díky tomuto spolku zkusil roli europoslance. Reprezentovali jsme naši školu na simulaci Evropského parlamentu v impozantních prostorách Senátu PČR.

I když jsme byli představitelé jedné z nejmenších politických frakcí (ECR) – Evropští konzervativci a reformisté, tak jsme prosadili většinu našich návrhů ve všech parlamentních výborech. O návrzích jsme diskutovali v rozpravách, do nich jsme se často zapojovali a obhajovali naše názory. Účastnili jsme se i přínosných debat s europoslanci Mikulášem Peksou a Luďkem Niedermayerem.

Na velkolepém plenárním zasedáním celého Evropského parlamentu jsme jako europoslanci vznesli námitky a někdy i pochvaly ke všem bodům programu. Body vzešly společnými silami z parlamentních výborů, například náš bod o odsouzení Číny ve věci čínsko-taiwanských vztahů z výboru pro zahraniční věci. Vše se zakončilo výběrem nejúspěšnějších účastníků, kteří vyhráli zájezd do Bruselu. Mezi nimi je i Vojtěch Žák (4.B).

Za nás oba děkuji, že jsme měli možnost se simulace zúčastnit. Všem ostatním doporučuji si vyzkoušet být na dva dny europoslancem a jednat na půdě Senátu PČR.

Štěpán Bradáč, kvarta B