Slam poetry

Ve čtvrtek 20. 4. 2023 jsme se my, sexta A, společně s kvintou zúčastnili akce „Slam Poetry aneb Poezie není nuda.“ Tento moderní poetický žánr nám představili tři tzv. performeři, kteří vystupují pod pseudonymy Thea, Dejv a Dr. Filipitch, patřící ke špičce v tomto oboru, což dokládají i jejich úspěchy v republikových mistrovstvích. Ale co vlastně slam poetry je?

Žánr, který vznikl v 80. letech 20. století v USA, se snaží vymanit z formálního, noblesního stereotypu poezie. To v praxi znamená, že oproti klasickým básním se vyznačuje značnou hlasitostí, důrazem na zapojení publika či dramatičnost. Občas tedy mohou díla připomínat rap bez hudebního doprovodu. Vystupujícího hodnotí porota škálou 1-10, většinou je složena ze členů publika a dbá se jak na formu, tak i na přednes. V Čechách se každoročně koná mistrovství republiky. Zde „slameři“ vystupují samostatně s autorským textem, nesmí užívat rekvizity a musí se vejít do tříminutového časového okna.

Zmenšenou verzi této soutěže jsme si vyzkoušeli i ve škole. Po uvedení do žánru výše zmíněným doktorem Filipitchem účinkující rozdali některým studentům karty pro hodnocení vystoupení. Poté si básnická trojice vylosovala pořadí a přednášela svá díla, často narážející na současné problémy. Po každém vystoupení následovalo jeho hodnocení.

Myslím si, že nás program o stále relativně mladém a neznámém zaujal (neboť poezie je sama o sobě obohacující), poučil a zároveň i pobavil.

Den po nás absolvovaly podobný program třídy tercie a kvarta A. Na Černém Mostě se mohou těšit na květnový vpád slam poetry do školy.

Petr Panenka, 6.A