Studenti v roli porotců

Tento rok proběhl již 10. ročník projektu Česká kniha a vybraní studenti našeho gymnázia mohli být jeho součástí.

Česká kniha je projekt, který využívá studenty, vášnivé čtenáře, k výběru nejlepší knihy od českých autorů za uplynulý rok. Letos byla do soutěže zapojena tři gymnázia – naše pražské, olomoucké a budějovické. Studenti těchto škol se na chvíli stali porotci, kteří museli přečíst nemálo knih a vybrat z nich ty nejlepší. Do užšího výběru se dostaly knihy Ostrov žen (M. Adlerová), Ruce houslisty (A. Ježková), Prameny Vltavy (P. Klabouchová), Prokletý kraj (M. Klevisová), Listopád (A. Mornštajnová) a Sestry (M. Uhlíř).

Díky sociálním sítím se nám podařilo spojit a společně rozhodnout o vítězi, kterého jsme vyhlásili 23. května v Primátorském salónku Městské knihovny v Praze za přítomnosti všech finalistů a dalšího publika.

Každé gymnázium vybralo dva dobrovolníky, kteří krátce pronesli něco o knize jim přidělené. Po představení knihy následoval krátký rozhovor s autorem, ve kterém byly spisovateli položeny dvě otázky na jeho tvorbu. Dozvěděli jsme se také o historii projektu Česká kniha a vedli stručný rozhovor ohledně hlasování a výběru výherní knihy. Po vyhlášení čekal všechny raut, při kterém jsme mohli navázat kontakty se zajímavými hosty, kteří se této události zúčastnili.

Vítězem České knihy 2022 se stala paní spisovatelka Alena Mornštajnová s knihou Listopád. Tato kniha nás nadchla nejen příběhem, ale také způsobem provedení a nápaditostí autorky.

Myslím si, že to pro nás byla velmi zajímavá zkušenost. Zkusili jsme si mluvit před více lidmi, a i čtení zajímavých knih nás obohatilo. Doufám, že budeme v účasti na tomto projektu spolupracovat i v budoucnu.

Kateřina Marešová, 7.B

Reportáž 19:38 – 21:14