Studentská porota Ceny Česká kniha na knižním veletrhu

Letos jsem měla tu čest být jedním z porotců tzv. studentské poroty, jejímž úkolem bylo z pěti předem vybraných nových knih (z celkového množství asi sta třiceti přihlášených českých autorů) vybrat tu nejlepší a udělit jí celostátní studentskou „Cenu Česká kniha“.  Knížky jsem hodnotili podle jejich obsahu. Na konci dubna jsme se shodli, že nejlepší knihou ze pěti předložených byla novela Jezero od Biancy Bellové.

Jakožto skupina skvělých knižních kritiků jsme byli pozváni 11. května na Veletrh knih v pražských Holešovicích a zúčastnili se vyhlášení nejlepší knihy od českého autora. Zde jsme se dozvěděli, že nápad vytvořit studentskou porotu pochází z Francie. Tam došli totiž k zajímavému zjištění, že knížky ohodnocené francouzskými studenty se prodávaly více než díla, která hodnotili dospělí kritici.

Během přednášky přišla řada i na předsedu naší poroty, Jakuba Resutíka (oktáva B), aby předal cenu studentské poroty již zmíněné vítězce Biance Bellové, a dodal pár vysvětlujících slov k našemu rozhodnutí.

Nakonec jsme byli pozváni na raut, kde jsme vše slavnostně zapili a zajedli. Teď se ještě uvidí, jestli hodnocení české studentské poroty bude mít stejný výsledek jako ve Francii a zda knížka Jezero bude mít na trhu velký úspěch.

Všichni jsme se shodli, že to pro nás byl super zážitek (aby ne, když jsme měli vstup na veletrh zdarma) a určitě se hodnocení knížek zúčastníme i příští rok.

Hana Komrzýová, kvinta B