Studentské prezidentské volby 2022

Každý asi tuší, že se nám blíží prezidentské volby, je toho plná televize, všude politické debaty a rozhovory s jednotlivými kandidáty. Již tradičně skutečným volbám předcházejí tzv. volby studentské, kde si studenti středních škol (starší 15 let) vyzkouší nanečisto zvolit svého kandidáta.

A právě ty proběhly na naší škole 12. a 13. prosince.

Pro nás ale volby začaly o něco dříve, bylo totiž potřeba proměnit jednu učebnu ve volební místnost a vyzdobit ji tak, aby ji skutečně představovala. V naší volební místnosti proto nechyběla plenta, urna, pokyny pro voliče a další důležité volební náležitosti.

Abychom zajistili vysokou účast, nechyběla propagace této akce, a to skrze školní Instagram, plakátky po škole a také školní rozhlas, který v pátek připomínal všem “voličům”, kdy a kam mají přijít.

Po hladkém průběhu voleb se v úterý v 9.55 uzavřela volební místnost a před námi stanul důležitý úkol – vše spočítat a vyhlásit výsledky. Volební účast bylo letos o něco nižší, než tomu bylo minulý rok, je ale pravda, že se celá jedna třída, z důvodu lyžařského výcviku, nemohla účastnit. Po rychlém a bezproblémovém sečtení všech hlasů jsme měli vítěze, nebo přesněji vítězku voleb. Stala se jí Danuše Nerudová, která získala ze všech odevzdaných hlasů více jak 70 %. Na druhém místě poté skončil Petr Pavel, který obdržel 25 %, a na třetím místě s necelými 5 % Marek Hilšer.

Výsledky jsme následně sdělili a porovnali s naším detašovaným pracovištěm, i tak zůstala Danuše Nerudová absolutní favoritkou.

A co říci závěrem? I přes nižší účast si myslím, že se volby vydařily. Chtěl bych poděkovat počernické volební komisi, a především Adéle Soukupové za spoluorganizaci. Mé díky patří i oběma garantkám projektu – profesorkám Krátké a Čechákové – a samozřejmě vám všem, kteří jste dorazili. Uvidíme, jak dopadnou skutečné volby, a případně se na vás budeme těšit u druhého kola v lednu.

Jan Vokurka (7.A), předseda volební komise v HP