Václav Havel: Protest

Václav Havel: Protest

Ve středu 9. 11. 2022 poskytlo Divadlo Horní Počernice několika ročníkům Gymnázia Chodovická vzácnou možnost být publikem divadelní inscenace hry Protest Václava Havla s komentářem a besedou vedenou prezidentovými osobními přáteli.

Zvláštní až magický nádech dodalo naší návštěvě vyprávění o roce 1975, ve kterém byla poprvé uvedena skandální Žebrácká opera v té samé obci (tj. v Horních Počernicích), ve které jsme my o 37 let později zhlédli drama stejného autora za (pro nás samozřejmých) svobodných podmínek. Méně známá jednoaktová „vaňkovka“ Protest z roku 1978 v podání herců Karla Besedy a Radka Bára s režií Andreje Kroba byla po Audienci již druhou, kterou jsme si přiblížili nesvobodu a absurdnost dříve běžných situací.

Po představení následovala beseda s Annou Freimanovou, někdější tajemnicí prezidenta Václava Havla pro literární a divadelní agendu, která nyní působí v Knihovně Václava Havla, a rozhlasovým moderátorem Hovorů z Lán Robertem Tamchynou. Při vyprávění o úspěších i strastech českého disidenta v boji s potlačováním lidských práv ožívala v divadle vzpomínka na krutou cestu československého národa k demokracii, spravedlnosti, pravdě a lásce. Přítomný duch Václava Havla doprovázel a umocňoval naději, že se k totožnému zázračnému vítězství nad lží a nenávistí blíží národ další…

Eliška Prokopová, oktáva A

Václav Havel: Protest