Věc Makropulos

Věc Makropulos

O tom, jaké by to bylo být nesmrtelný, přemýšlel asi každý z nás. Je nesmrtelný život hodnotný? Co bychom po tu dobu dělali? Tématu nesmrtelnosti se věnovala i divadelní hra Věc Makropulos, kterou jsme měli možnost vidět 24. 3. 2022 ve výborném provedení divadla Kolowrat.

Věc Makropulos je divadelní hra, kterou napsal Karel Čapek. Pojednává o soudním řízení ve věci starého dědictví. Do sto let trvajícího sporu se přidává neznámá žena a povede se jí zamotat hlavu nejednomu z mužů. Jde jí ale pouze o jedno, o věc Makropulos.

Hru režíroval v divadle Kolowrat Filip Bařina. Moc se mi líbily moderní prvky, které byly do hry přidány. Například příchod jednoho z hrdinů na jeviště za pomocí mlhy a moderní hudby dodával charakteru postavy správný nádech.

Celou hru dokázalo zahrát pouze pět herců a zvládli to velmi dobře. Někteří herci obsadili dvojrole. Ocenila bych hlavně herecký výkon Martiny Balážové, která hrála roli Emilie Marty – ženy, která použila věc Makropulos na svou nesmrtelnost.

I řešení kulis bylo zajímavé. Po celou dobu hry herci využívali převážně jednu přesouvací kulisu. Sloužila jim jako kancelář, šatna nebo třeba jako soudní lavice.

Jediné, co bych představení vytkla, je řešení prostoru, kde byla hra předváděna. Divadlo Kolowrat není moc velké a stalo se, že někteří z nás neviděli dobře na jeviště. Myslím si, že by výkony herců lépe vynikly v nějakém větším divadle.

Jsem ráda, že jsme měli možnost vidět toto divadelní představení. Přínosem nám bylo nejen do českého jazyka, ale i do filozofie.

Kateřina Marešová, 7.B