Výstava Paměť národa

Výstava Paměť národa

Ve středu 17.10. 2018 se zúčastnily společně třídy 7.A a 7.B v rámci hodin dějepisu výstavy v centru Prahy u takzvaného Metronomu na Letné. Symbolicky, kde kdysi stál Stalinův pomník, se otevřely díky výročí 100 let Československé republiky podzemní prostory a byly využity k promítání. Před promítacími částmi stojí ještě výstavní panely, které nás jako nově příchozí poprvé zasvětily do celé myšlenky projektu. Zaměřil se totiž zejména na dva totalitní režimy, které se za poslední století v naší zemi vystřídaly – nacistický a komunistický. Příběhy ze „stél“ se poté dále promítly i v promítacích sálech.

První z promítacích místností, „Obrazy“, si klade za cíl hlavně zapůsobit na emoce příchozích. Velkou roli zde hraje zvuk, barvy, různé navození stresu, bolesti, strachu. Setkáte se zde s obrovskou snahou o vyvolání pocitů, které měly osoby v té době za dané situace, jako například takový výslech Tajnou policií za dob komunismu.

Druhý sál, kde se promítá, „Svědectví“, přehrává ve smyčce výpovědi osob nějak zasažených režimy minulosti. Zaslechnete zde však i vyprávění osob bývalé Komunistické strany Československa, jež se ať už pozitivně nebo negativně stavěly k režimu.

Poslední částí výstavy je Zeď, kam lidé mohou psát své vzkazy a myšlenky týkající se dob minulého století.

Pokud máte zájem se na výstavu jít ještě podívat, je otevřená do 9. prosince 2018. Vřele doporučuji.

Odkaz na stránky výstavy: https://www.postbellum.cz/co-delame/vystavy/vystava-pamet-naroda/

David Kalenda, 7.B