Cena Česká kniha – studentská porota

Naše škola se letos opět zúčastnila soutěže o nejlepší současnou českou prózu. Projekt Česká kniha v Česku funguje již osmým rokem. Dlouhou dobu byla cena rozdělena na studentskou a literární porotu dospělých. Letos už byla ale veškerá rozhodovací moc vložena do rukou studentů, tedy nás.

Tímto způsobem se k nám dostalo 40 zajímavých titulů jak od nových začínajících autorů, tak od ostřílených a zkušených spisovatelů. Díky tomu získáváme větší povědomí o současné české literatuře.

Rozhodování však letos nebylo nikterak těžké. Z užšího výběru šesti vybraných titulů se na knize Probudím se na Šibuji od Anny Cimy  shodly všechny tři školy – z Prahy, Českých Budějovic i Hradce Králové. Všechny nás zaujal paralelní poutavý příběh z Prahy a Japonska s napínavou zápletkou.

Vyhlašování probíhalo v honosném prostředí Primátorského salónku v Městské knihovně, což bylo prostředí velmi luxusní. Na hosty čekalo šampaňské na přivítání. Dostavili se čtyři z šesti finálových autorů. Nejprve se představili porotci jednotlivých škol, poté finálové knihy a ještě byla vyhlášena čtenářská cena České knihy, která byla předána Institutem umění. Na závěr přišla nejzajímavější část – vyhlašování hlavní ceny České knihy. Autorka se bohužel nedostavila, neboť žije v Japonsku, ale cenu po ní převzal šéfredaktor nakladatelství Paseka. Jedná se tedy o další cenu debutující autorky, která nedávno vyhrála kategorii Objev roku na Magnesii Liteře.

Čtení současné české prózy bylo nečekaně obohacující, jsem ráda, že se nám do rukou dostalo tolik zajímavých titulů.

Linda Fribertová, septima B

ODKAZ NA CELÝ ČLÁNEK