Noc s Andersenem v Horních Počernicích

Noc s Andersenem, událost, která čeká studenty gymnázia pouze dvakrát za dobu celého studia. Zatímco v primě si užijí naplánovaný program a blíže se seznámí se zákoutími školy, v kvintě jsou těmi, kteří tento program připravují a organizují tak, aby z něho vznikly nezapomenutelné vzpomínky.

Akce sice oficiálně započala až 22. 3. v 18:00, ale přípravy na ni byly v plném proudu už několik dnů, ne-li týdnů předtím. Výzdoba školy se také nebezpečně kryla s příchodem primy. Tradičním zahájením se opět stal rozhovor s Andersenem a divadlo, při němž naše třída zahrála pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký pro obecenstvo skládající se nejen z žáků primy, ale i z dětí Fakultní základní školy Chodovická. Po divadle následovala večeře a my jsme využili poslední minuty k organizaci hlavní části večera, hry. Tématem hry byl Harry Potter, proto jsme jako první rozdělili primány do předem připravených skupin, pojmenovaných podle bradavických kolejí. V polovině úkolů, které skupiny řešily, jsme vypnuli světla a naběhli do tříd převlečeni za smrtijedy, odvedli primány do připravených učeben a nepustili je ven, dokud neodhalili heslo skryté za mnoha šiframi. Když se jim podařilo opustit třídu, museli najít 7 viteálů a zároveň se nenechat chytit námi. Chtěli jsme se trochu lišit od ostatních a připravit hru, o kterou jsme byli kvůli covidu ochuzeni, zvolili jsme tudíž lehce strašidelnou atmosféru, kterou jsme si jak primáni, tak my, užili. Po hře následovala pohádka, písničky a pro nás velký úklid školy.

Příprava a provedení celovečerního programu byl pro nás krok do neznáma, ale i přes to, že jsme tuto akci v minulosti sami neabsolvovali, si dovolím říct, že byl ohlas primy i učitelů nadmíru uspokojivý. A nehledě na to, kolik práce a času nám to zabralo, konečně vytvořit své vlastní dílo jakožto třída nebyl špatný pocit.

Zuzana Trunčíková, kvinta A

Noc s Andersenem očima primy

Dne 22. 3. jsme se my, prima A, zúčastnili zajímavé Noci s Andersenem. Všichni jsme byli hned od začátku natěšení na skvělý program. Při programu se nesměly používat mobily, takže jsme jich byli pro jistotu dočasně zbaveni. Jako první v programu proběhlo skvělé divadlo a rozhovor s Andersenem, na ně se přišla podívat i družina ze základní školy která se také účastnila Noci s Andersenem. Představení bylo o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém bylo moc hezky provedené. V rozhovoru s Andersenem jsme se mohli dozvědět spoustu zajímavostí o něm. Po divadle a odchodu dětí z družiny jsme se přesunuli na pavilon A. Tam jsme měli možnost se navečeřet. Po večeři začala hra na téma Harry Potter, byli jsme tedy rozřazeni do kolejí. Jako první se koleje neboli týmy zúčastnily čtyř disciplín: hádání pohádek podle hlášek, hádání názvů písniček z pohádek, AZ kvízu s otázkami z pohádek a hádání pohádek podle předmětů z krabice, které jsme museli poznat podle hmatu. Po těchto disciplínách si nás přišli vyzvednout smrtijedi. Ti každou skupinu provedli zhasnutou tmavou školou do jednoho patra pavilonu B. Tam jsme v týmech museli vyřešit šifry a hádanky, abychom se dostali z přidělených učeben. Když se týmy dostaly z učebny, musely na svých patrech najít sedm viteálů. Poté, co všechny skupiny dokončily tuto skvělou a zábavnou bojovku, přišlo vyhlášení. Na prvním místě se umístil Havraspár, na druhém Zmijozel, na třetím Nebelvír a na posledním místě Mrzimor. Co by to bylo za noc s Andersenem bez čtení? Po skvělé bojovce totiž přišlo poslouchání  moc pěkně čtené pohádky Tři vlasy děda Vševěda. Nakonec jsme si zazpívali za doprovodu kytary. Po skvěle stráveném večeru jsme se zabalili do spacáků a šli spát. Tuto skvěle provedenou akci jsme si všichni moc užili a budeme na ni ještě dlouho vzpomínat.

Daniel Rybníček, prima A