Noc s Andersenem na Černém Mostě

Noc s Andersenem je každoroční událostí na naší škole, která oslavuje slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Letošní noc se konala 22. března a zaměřila se na život a tvorbu českého básníka Eduarda Petišky.

Již dvě hodiny po konci vyučování přípravy kvintánů probíhaly v plném proudu, a proto, když primáni přišli, bylo již vše nachystané. Celá akce začala vřelým přivítáním žáků samotným Andersenem, který citoval z dopisu pana prezidenta Petra Pavla ohledně tradice Noci s Andersenem. Poté se hrály divadelní scénky, které si pro kvintány připravila prima na téma Starých řeckých bájí a pověstí, neboť je napsal již zmíněný Eduard Petiška.

Vrcholem celé akce byla promyšlená úniková hra. Některé šifry a hlavolamy zvládli primáni lehce, s jinými si už lámali hlavu a museli se kolektivně radit. Avšak i nejtěžší úkol dokázali obratní studenti nakonec vyřešit a získat zasloužené odměny. Jednou z odměn pro primány bylo divadlo, které si připravila kvinta B. Tématem divadla byly Trojské války, přičemž se studenti rozhodli ztvárnit část příběhu ze slavného Homérova díla Ilias.

Celý příběh začal svatbou bohyně Thetis s králem Peléusem, kam nepozvali bohyni sváru Eris. Proběhl zde spor o zlaté jablko, které měla dostat ta nejkrásnější bohyně. Tento spor vedl k trojské válce. Během války proběhlo usmíření mezi Achilleem a Agamemnónem, po kterém Achilles konečně šel bojovat. Vše skončilo smrtí velitele trojských vojsk Hektora.

Naši mladší spolužáci si Noc s Andersenem náramně užili. Od všech jsme dostali pozitivní reakce na všechen připravený program. Největší úspěch sklidilo připravené divadelní představení na náměty řecké literatury. Primáni za tuto akci byli velmi vděčni, jejich kolektiv se díky tomu více stmelil. Všichni studenti, ať už malí či my,velcí, jsme si tuto noc moc užili a odnášíme si krásné vzpomínky a zážitky.

žáci kvinty B