Hodina moderní chemie v Horních Počernicích

Ve čtvrtek 29. listopadu nás navštívili studenti Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a uspořádali pro nás hodinu moderní chemie. Nejprve uvedli do chodu parní stroj. Jeho příprava trvala dlouho a byla provázena silným zápachem, ale výsledek stál za to. Dále nám ukázali alternativní zdroje pohonu vozidel, například vodík a různé palivové články nebo solární pohon. Velmi zajímavá byla také ukázka vlastností supravodičů – supravodič například dokáže levitovat nad magnetem.  Rovněž jsme viděli Crookesův mlýnek, který se díky teplu otáčí, když položíte ruce na baňku, která ho obklopuje. Vypadá to, jako by se mlýnek točil silou vaší vůle! Nakonec nám přednášející ukázali střelný prach a výstřel z bambitky (samozřejmě bez náboje). Přednášející se nás ptali na spoustu otázek a za správné odpovědi jsme dostávali ceny – náramky, periodické tabulky, bonbóny… Hodina moderní chemie se nám velmi líbila, neboť jsme viděli zajímavé pokusy a dozvěděli jsme se nové informace z chemie a fyziky.

Ondřej Bubeníček (kvarta B)