Obyčejné hrdinství

Obyčejné hrdinství

Odpoledne 9. 5. 2023 se pro nás, tercii A, stalo velice netradičním. Po páté hodině jsme s naší paní profesorkou třídní Vavřičkovou a paní profesorkou Čechákovou vyrazili do nitra Prahy, konkrétně do centra současného umění DOX. Zde pro nás byl připraven vzdělávací a teambuildingový program Obyčejné hrdinství.

Prošli jsme touto dobou obvykle zamčenými vraty a poté, co jsme se pokochali velkými gumami, které zde slouží jako lavičky, a obrovskou vzducholodí, která nám seshora dělala stín, mohli jsme se přesunout přímo do budovy. Povídali jsme si o takzvaném bystander effectu, kterému se také jinak říká efekt přihlížejícího nebo lidově čumilství. Již tyto názvy vám mohou napovědět, o co se vlastně jedná. Znamená to totiž, že pokud nějaký člověk potřebuje pomoci a kolem něj se pohybuje příliš mnoho lidí, kteří mu pomoc mohou poskytnout, ve většině případů se stane přesný opak toho, co se od nich očekává. Vysvětlím vám to na příkladu. Auto omylem srazilo motorku a odjelo. Kolem jezdí spousta dalších lidí, kteří sice vidí bezvládného člověka ležícího na zemi s vážným poraněním, ale místo toho, aby mu přispěchali na pomoc, si situaci natáčí na mobil nebo prostě jen hloupě čumí. Kdyby se našel nějaký ten obyčejný hrdina, který by svojí odvahou předčil všechny ostatní a provedl by obyčejnou záchranu umírajícího člověka, možná by tím zabránil krutému osudu.

Samozřejmě ne vždy se efekt přihlížejícího projevuje takto tragicky. Krásným příkladem také může být třídní skupina. Někdo zde poprosí o zápisky z dějepisu, a i když si jeho zprávu přečetla spousta lidí, nikdo mu nepomůže, protože všichni spoléhají na to, že tu krátkou operaci provede někdo jiný.

Program se mi osobně moc líbil. Kromě přednášení jsme si také hodně povídali a dělali aktivity jako například vytváření scének ve skupinách právě na toto téma. Rozhodně bych program doporučila i jiným třídám, protože čím více lidí se o tom dozví, tím bude obyčejných hrdinů přibývat.

Eva Osičková, tercie A