Studenti gymnázia darovali krev

Ve dnech 11. a 18. dubna 2024 se vydali studenti ze tříd 7. A, 7. B a 8. A do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2, aby zde na Fakultním transfuzním oddělení darovali krev.

Této akci předcházela odborná přednáška lékaře – hematologa z VFN MUDr. Prokopa Vodičky, která mnohé studenty k tomuto skutku motivovala. Studenti byli při vyplňování dotazníků velmi zodpovědní, někteří už absolvovali odběr krve, někteří přijdou znovu v doporučeném pozdějším termínu. Většina studentů se zapsala i do Českého národního registru dárců kostní dřeně. 🩸

Zde jsou postřehy některých z nich:

Ve čtvrtek 18. dubna 2024 jsme navštívili transfuzní oddělení VFN jakožto potencionální prvodárci. Po vyplnění dotazníku a úvodním odběru jsme jednotlivě chodili na pohovory, zdali jsme vhodnými dárci. Překvapilo mě, kolik zde existuje různých lhůt, pravidel a omezení. Možná proto finální odběr podstoupila jen hrstka všech studentů, na druhou stranu je dobře, že se myslí na zdraví a krev podstupuje velmi přísným kontrolám. Rada pro ostatní: před darováním krve si projděte seznam zemí, po jejichž návštěvě nemůžete následující měsíce darovat krev, ať tam nechodíte zbytečně :-). Na druhou stranu to byla skvělá příležitost se podívat, jak tento celý proces funguje.

Honza Vokurka, 8.A

Darovat krev jsem chtěla od malička, takže jsem ráda, že se mi to díky škole povedlo. Celý personál nemocnice byl velmi milý a vstřícný. Byla to skvělá zkušenost a doufám, že jsem někomu třeba mohla zachránit i život.

Justýna Korbelová, 7.A

Již delší dobu jsem plánovala jít krev darovat, takže když nám to naše škola umožnila, hned jsem se přihlásila. Bohužel jsem však zjistila, že darovat krev není tak jednoduché. Před samotným odběrem musíte vyplnit několikastránkový dotazník a podstoupit vstupní odběr. Ani tak to ale ještě neznamená, že budete vhodným dárcem. Přestože jsem byla po vyhodnocení krevního obrazu dočasně odmítnuta, byl to zajímavý zážitek a v budoucnu se určitě znovu pokusím se dárcem krve stát.

Julie Ohanková, 7.A

Již nějakou dobu jsem přemýšlela o darování krve. Nevěděla jsem však, že člověk musí splňovat mnoho přísných podmínek, aby se mohl stát dárcem. Já jsem bohužel všechny požadavky nesplnila, a proto jsem se jím stát nemohla. Paní mě ale ujistila, že je to pouze dočasný problém. Byl to úžasný zážitek a doufám, že v budoucnu se stanu pravidelným dárcem.

Eliška Kotalová, 7.A

Samotné darování krve jsem se trochu bála. Paradoxně mi však přišly horší kontrolní odběry než darování. Všichni v nemocnici byli moc milí a ochotní.

Sandra Rottenbergová, 7.A