Studentský den na Černém Mostě

Studentský den na Černém Mostě

Studentský den na Černém Mostě

Při příležitosti Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii, který se váže k listopadovým událostem let 1939 a 1989, se na naší škole každoročně koná tzv. Studentský den. Tato akce je vždy organizována septimou, která si pro zbytek školy připraví zábavný program, jehož náplní je soutěž napříč školou mezi náhodně vylosovanými skupinami žáku ze všech ročníků. Každý Studentský den má také své speciální téma, kterému pak odpovídají i aktivity, jež musí soutěžní týmy žáků a pedagogů po celý den plnit. Naše třída se letos rozhodla zvolit téma „Cestování časem“. Soutěžní týmy byly přenášeny z jedné historické etapy do druhé a jejich úsilím bylo úspěšně získat všechny součástky potřebné k sestrojení stroje času, který by je přenesl zpět do současnosti. Příprava Studentského dne probíhala kontinuálně od září, kdy jsme pečlivě uvažovali nad výběrem historických etap a aktivit. Soutěžní týmy měly nakonec příležitost bojovat o součástky při dobývání Ameriky, během Velké říjnové socialistické revoluce, v Černobylu nebo v daleké dystopické budoucnosti. Soudě podle ohlasů napříč pedagogickým sborem a žáky se nám studentský den povedl a společně jsme si užili zábavné dopoledne. Moc se těšíme na to, co si pro nás připraví příští septimáni.

David Jelinek, septima B

Reportáž o studentském dni na Černém Mostě

Studentský den je pro naši školu vždy hezkým zpestřením podzimních dní a přivítáním zimy. Ale pro každého není samozřejmostí, obzvláště ne pro nové tváře, ať už žáky nebo vyučující. Pojďme si ho tedy představit. Tento den se každý rok odehrává okolo data sedmnáctého listopadu neboli Dne studentstva, který oslavujeme kvůli událostem z roku 1939 v Protektorátu Čechy a Morava.

Naše škola pojala tento den jako den stmelování  komunity studentů, den, kdy dáme hlavy dohromady a jdeme mezi sebou přátelsky soutěžit.

Septima B i septima A mají každá svůj program, který vytváří pro ostatní třídy. Není to vůbec jednoduchá práce, vymyslet téma, aktivity, zařídit techniku, odměny, časový harmonogram a ještě se k tomu všemu jako jedna třída shodnout.

Tento rok jako vždy septima nezklamala a zvládla vytvořit program naprosto funkční, a hlavně zábavný, což jsme si mysleli my. Ale mají i ostatní žáci stejný názor?

Zeptali jsme se našich primánů na začátku celé akce, co si myslí, že pro ně bude připraveno. Všichni z nich se ukázali v předem domluveném tematickém oblečení, jako ostatně všichni. Vždy to vylepší celou atmosféru dne. Zprvu primáni moc nevěděli, co mají očekávat, ale po vysvětlení už byli zvědaví, jak vše bude vypadat a probíhat.

Když jsme se ptali na jejich dojmy po ukončení akce, skoro všechny reakce byly pozitivní. Všichni se seznámili s novými spolužáky z vyšších ročníků a vyzkoušeli si spoustu nových věcí. Nejlepší ohlasy byly na stanoviště s x-boxem a na skládání vlaštovek. Naši nejmladší spolužáci ocenili originální výzdobu každé třídy dle daného tématu stanoviště. Jediná výtka, kterou žáci měli, byl až moc velký počet šifer, které občas byly moc těžké. Naopak si všichni pochvalovali, že díky většině stanovišť si vyzkoušeli něco nového, za příklad většina dávala čtení budoucnosti z ruky a karet.

Také jsme vyzpovídali některé naše nové učitele, kteří studentský den zažili letos poprvé. Někteří vyučující své oblečení do daného tématu pojali jako skvělou výzvu a mohli jsme je vidět ve všelijakých skvělých převlecích.

Všem profesorům, kterých jsme se zeptali, se celý den moc líbil a na jiných školách ho ještě neviděli. Většina učitelů sdílela názor, že je to skvělá akce, která propojuje ročníky. Takových akcí moc není a celý nápad velice se jim moc líbil.

Celý den nám septima připravila skvěle a každý si našel něco svého.

Proto děkujeme naší septimě B, ač nemůžeme posoudit, jak vypadal Studentský den v Horních Počernicích, dnešní výkon na Černém Mostě bude opravdu těžké překonat. Těšíme se na budoucí studentské dny, i na ten náš, který se už rychle blíží.

Adéla Kunstatová a Alžběta Štainbruchová (5.B)