Adventní zájezd do Salzburgu

Adventní zájezd do Salzburgu

Advent a Vánoce. Někteří lidé si pod těmito pojmy představí stres z nakupování, pečení cukroví či naopak příjemně strávené svátky se svojí rodinou a blízkými. Jedna velká parta  59 žáků  od tercie po oktávu  z gymnázia Chodovická se rozhodla vyrazit 4. 12. 2017 do Salzburgu , aby načerpala  vánoční atmosféru a dostala se do relativní pohody před zkouškovým obdobím, jež  všechny v lednu čeká.

Odjezd byl naplánován již na 5:30, bohužel jak všichni víme, nikdo není dokonalý, a tak po příchodu opozdilců jsme konečně v 5:55 vyrazili. Cesta byla relativně vyčerpávající, nejen po stránce pěti-/ šestihodinového sezení v autobuse, ale také díky podrobnému výkladu paní průvodkyně. Informací bylo hodně a tak myslím, že každý si  zapamatoval praktickou informaci , že Mozartkugeln, typická slazburgská cukrovinka,  je v modrém obalu vyráběna ručně a je proto dražší,  kdežto v červeném obalu se prodávají levnější strojově vyráběné.

Po příjezdu do ulice Paris-Lodron Strasse jsme se nejprve vydali na  prohlídku pamětihodností města. Navštívili jsme zámek Mirabell s krásnou v zimě uzavřenou zahradou, po cestě k rodnému domu Mozarta jsme přešli most, který postavili dělníci během nucených prací za druhé světové války, a také navštívili dva kostely: Stiftskirche Sankt Peter, Franziskanerkirche a katedrálu svatého Ruperta a Virgila neboli Salzburgský Dom. Procházku po Salzburgu jsme ukončili u  Mozartovy sochy a vydali se na návštěvu adventních trhů  na Domplatz.

Trhy byly na většině náměstí v historickém centru. Rakušani byli velice přívětiví a ochotní, trochu pokročilejší znalec němčiny si mohl i trochu pokonverzovat, ačkoliv některá německá slova byla lehce odlišná od standardu. V okolí byla také velká spousta restaurací, které byli i cenově přijatelné. Počasí se také celkem vydařilo, romantickou atmosféru zajišťoval pomalu padající sníh, který během dne přestal padat úplně.

Výlet byl završen opět odjezdem z Paris-Lodron Strasse v 17:00. Na Černý Most autobus dorazil okolo desáté hodiny. Všichni v pořádku přežili a myslím si, že většina z nás si to zde užila a budou mít na co do budoucna vzpomínat. Hlavně ti, kteří postrádají orientační smysl.

David Kalenda, 6. B