Ukliďme H. Počernice a „Čerňák“

Naše gymnázium se letos už potřetí zapojilo do mezinárodní dobrovolnické akce Ukliďme svět, kterou u nás organizuje spolek Ukliďme Česko. Akce proběhla v úterý 2. 4. a zapojilo se 14 tříd naší školy; 7 tříd z pracoviště Vybíralova na Černém Mostě a 7 tříd z Chodovické v Horních Počernicích.

Počasí nám přálo a během tří hodin bylo naplněno 107 pytlů a sesbíráno mnoho odpadu, co se do pytlů nevešel. Například: 16 pneumatik, hromada izolace z kabelů, několik starých matrací, 2 televizory, kus automobilu, nákupní vozík, sáňky, 3 nepojízdná kola, dno pramice, stan, prasklá keramická roura…

Úklid probíhal v městské zeleni i v okolí rybníků, byly objeveny i černé skládky. Soustředili jsme se na podobné lokality jako loni a předloni a je třeba říci, že některá místa vypadala o něco lépe. Přesto odhadujeme, že se opět sesbírala více než tuna odpadu.

Děkujeme oběma městským částem za poskytnutí pomůcek, děkujeme všem žákům a kolegům, že pomohli zeleni, aby se mohla lépe nadechnout, děkujeme všem, kteří umí odpad ukládat tam, kam patří, a doufáme, že příští rok budeme potřebovat méně pytlů, protože už nebude co sbírat.

Ivana Dittmayerová

Akce Ukliďme svět na Černém Mostě

Naše planeta je a byla naprosto kouzelné místo, ale s přístupem nás, lidí, už tak nádhernou nejspíše dlouho nezůstane.

Proto dne 2. 4. vyslalo naše gymnázium úklidové čety z jednotlivých tříd, aby se vypořádaly s nelehkým úkolem změnit blízké prostředí školy k lepšímu.

Před začátkem samotného sbírání odpadků a všeho, co na zem a do keřů nepatří, jsme dostali ještě pytle na ulovený materiál, rukavice a „chňapátka“. Pak už nám zbývalo jen vyrazit do ulic vstříc všudypřítomnému nepořádku napříč Černým Mostem.

Každá třída se poprala nakonec s větším počtem velkých pytlů, které nechávaly na předem určených místech. Ač nevyhlášeně, stala se z toho jakási soutěž, kdo bude mít pytel více naplněný. Našlo se toho hodně. A vlastně se ani hledat nemuselo. Z travnatých ploch na nás svítily prázdné petlahve, plechovky, v křoví vlály zbytky papírů, někde jsme nacházely patrně zbytky příbytků v podobě papundeklových lehátek, dek, dokonce i stolků, hrnců, kabelek i nefunkčních videopřehrávačů. Vše šlo do pytlů a snažili jsme se ještě roztřídit odpad podle materiálů. Jestli si toho ale odvoz všiml, to už nevíme.

Po ukončení akce třídním učitelem jsme mohli jet domů s pocitem, že díky nám se po zemi na Černém Mostě nyní válí o pár nedopalků méně, tráva bude zelenější a na vět vích a stromech budou listy a květy a ne pytlíky, nebo rozmoklé papíry. Kolemjdoucí nás chválili, tak doufáme, že to snad nějakou dobu vydrží.

Radim Urban, 6.B