Návštěva Rudolfina

V úterý 24. 10. 2023 navštívila kvarta A pražské Rudolfinum, a měla tak možnost zhlédnout program s názvem Od Carmen k Tannhäuserovi.

Jednalo se o prestižní záležitost, koncert se přeci jen konal v největší koncertní síni v ČR, a proto jsme si na sebe museli vzít slušné oblečení a s sebou přinést slušné chování. Přesto ale byla během koncertu atmosféra uvolněná a zábavná, hudební výkon Studentské filharmonie byl totiž doplňován poznatky a informacemi od moderátora Petra Kadlece i od samotného dirigenta Marka Ivanoviće.

Jednalo se o seznámení se čtyřmi nejznámějšími hudebními příběhy z Evropy z 19. století. Prvním byla opera Carmen od francouzského skladatele Georgese Bizeta. Příběh o pozemské a vášnivé lásce mezi Toreadorem a provokativní Carmen jsme poté porovnávali s milostným a jakýmsi nadpozemským vztahem Tannhäusera a Alžběty z opery Tannhäuser od Richarda Wagnera. Po přestávce byl publiku představen Tanec kostlivců (Danse macabre) od francouzského skladatele jménem Camille Saint-Saëns. Tato skladba přišla určitě všem hodně zajímavá, jelikož obsahovala spoustu neobvyklých prvků jako třeba rozladěné housle. Nejvíc ale publikum asi bavily úryvky ze suity Peer Gynt, kterou napsal norský skladatel Edvard Grieg. Dílo totiž bylo původně napsáno také pro sbor, a proto existuje možnost skandování v jedné části skladby Ve sluji Krále hor (I Dovregubbens hall), čehož jsme samozřejmě využili. Jako přídavek pro nás měla Studentská filharmonie připravenou Polku z opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta.

Publikum bylo z představení opravdu nadšené, s čímž korespondoval i potlesk ve stoje, který si účinkující rozhodně zasloužili. Myslím si, že většina naší třídy si koncert užila a že byla za takovou možnost opravdu vděčná.

Zlata Pavlíčková, 4.A