Focus Václava Moravce

Naše gymnázium dostalo nabídku účastnit se v úterý 16. května 2023 živého natáčení pořadu Fokus Václava Moravce v Panteonu Národního muzea. Této jedinečné příležitosti využilo hned několik studentů napříč ročníky, jež doprovodili i někteří profesoři.

Tématem tohoto diskuzního pořadu byly otázky týkající se problémů s národy, co je to vlastně vlastenectví, jaké jsou jeho formy a jaká jeho úskalí. Díky tomu jsme měli možnost vidět ten večer naživo hned šestici hostů, jimiž byli: bývalá diplomatka a herečka – Magda Vašáryová; bývalý velvyslanec a nynější ředitel knihovny Václava Havla – Michael Žantovský; politoložka a turkoložka – Lucie Tungul; historik a ukrajinista – David Svoboda; politoložka – Petra Mlejnková a historik a současný ředitel Národního muzea – Michal Lukeš.

Celé natáčení začalo srazem okolo 18. hodiny před Muzeem. Následovaly organizační záležitosti a přípravy tak, abychom mohli po 20. hodině začít naživo vysílat. Jelikož se jednalo o interaktivní pořad, mělo několik studentů možnost položit zmíněným hostům otázky. Této možnosti využili i naši studenti.

Celý pořad skončil krátce po 22. hodině a my ještě měli možnost se chvilku pobavit s přítomnými hosty tzv. ,,face to face”. Nechyběla samozřejmě ani společná fotka s moderátorem celého pořadu – Václavem Moravcem.

Jako pravidelného diváka pořadů Václava Moravce mě tato návštěva velice zaujala. Myslím si, že bylo pěkné a užitečné vidět, jak se celý díl natáčí a vytváří, a podívat se i tak trochu ,,za kameru”. Neméně přínosné bylo i to, že se celá tato akce natáčela v krásných prostorách Národního muzea v Praze.

Jan Vokurka, 7.A