Jazykový kurz kvart v Anglii

Po covidové přestávce jsme koncem června uspořádali tradiční vzdělávací zájezd kvart do Velké Británie.

Prohlídku jihoanglického Portsmouth jsme začali po jízdní noci, vyspaní dorůžova, prohlídkou královské loď HMS Victory, která sehrála důležitou roli při bitvě u Trafalgaru v 1805. Na 170 m vysoké Spinnaker Tower jsme si vyzkoušeli, jaké to je, mít pod sebou 150 metrů hlubokou propast. Den však ještě neskončil, čekal nás přejezd do Bournemouth a ubytování v rodinách, obvykle průbířský kámen expedice.

Následující 3 dny se nesly v trochu schématičtějším rytmu: ráno výuka, odpoledne výlet a večer “rodinné” posezení u večeře s lehkou, nezávaznou konverzací. Během pobytu jsme se potulovali po hrabství Dorset, navštívili jsme Jurské pobřeží s dominantou Durdle door, podnikli plavbu kolem křídových útesů Old Harry Rocks, vykoupali se na pláži v Bournemouth, podívali se na krmení žraloků v místím oceániu a ochutnali tradiční fish and chips a cream tea. Návštěvu Beaulieu s jedním z největších muzeí automobilů si užili hlavně pánové. Na přejezdu do Londýna jsme se zastavili v dřívějším hlavním městě (rozuměj v 10.st. a 11. st.) Winchestru a v Great Hall se seznámili s legendou o Králi Artušovi a jeho rytířích.

Celodenní ochutnávka Londýna se neobešla bez budov Parlamentu, Big Benu, Wesminster Abbey, Buckingham Palace a přilehlých parků, Trafalgar Square Lorda Admirála Nelsona a Covent Garden Lisy Doolitlové. Po cestě lodí zpět k autobusu jsme podepluli Tower Bridge a zamávali městu i celému výletu.

Za nejpřínosnější momenty této mezi studenty velmi oblíbené akce považujeme nejen “malou zkoušku dospělosti” studentů kvart v situaci, kdy se seznamují se svou “adoptivní rodinou a domovem”, ale i velmi bohatý program spojený nejen s britskou, ale i evropskou historií a kulturou. Tak jako dříve již mnohokrát, studenti vše zvládli na výbornou a my se, spolu s nimi, těšíme na další výlety po krásách Česka i Evropy.

Mgr. Táňa Sýkorová