Oslava třicátin našeho gymnázia

Naše gymnázium slaví 30 let od založení, to už každý určitě ví! Co by to bylo ale za narozeniny bez patřičné oslavy? A tak jsme společně toto výročí 15. června 2023 oslavili.

Slavnost začala již během dopoledne, kdy jsme u nás na škole přivítali absolventy, kteří mají již studium na Chodovické za sebou. Ti se s námi podělili o zajímavé zkušenosti ze svého profesního i soukromého života.

(Více o Besedách s absolventy: https://gymnchod.cz/besedy-s-absolventy-v-hp/)

To hlavní ale přišlo až odpoledne. Okolo 16. hodiny se budova otevřela všem – studentům, profesorům, rodičům, absolventů, kamarádům, sourozencům – prakticky každému, kdo s námi chtěl ono jubileum oslavit.

Akce začala úvodním slovem paní ředitelky, která nás všechny přivítala a popřála škole dalších úspěšných 30 let. Hned po ní následovalo i slovo pana starosty Horních Počernic, Petra Měšťana, jenž zdůraznil, jak hrdý je na to, že právě naše gymnázium zde našlo místo. Program obohatil svým projevem i zástupce našeho partnerského gymnázia v Německu pan Holger Wörtmann, jehož projev byl kompletně v češtině, za což si zasloužil velké uznání publika.

Abychom nezůstali jen u projevů, je třeba zmínit i talentová vystoupení našich spolužáků, ať už se jednalo o hru na klavír a na housle, zpěv nebo akrobatické gymnastické sestavy. Všichni byli naprosto úžasní, což dokazovaly i emoce v publiku. Také nesmělo chybět ani vyhlášení vítězů tzv. ,,Dortové soutěže“, kterou vyhrál tým ,,Žabičky.“

Na závěr úvodního programu byla představena dlouho očekávaná školní hymna, na jejíž přípravě se podíleli prakticky všichni ve škole. Kromě hymny zde bylo odkryto i nové, moderní logo gymnázia, které nás bude nadále doprovázet.

Jenže tohle nebylo zdaleka všechno. Protože po tomto zdařilém entrée následovala samostatná obchůzka školy, kde hosté mohli ochutnat (nejen) božské dortíky, prohlédnout si dobové fotografie, stará tabla, zkrátka vzpomínky na všechno, co se na škole za 30 let stalo. Cestu skrz školu také usnadňovala připravená hra Pátračka, díky které mohli zájemci poznat školu hravou formou a dozvědět se i nějaké zákulisní informace. Během Pátračky jste si tak mohli otestovat své sportovní dovednosti, obstát při ohnivé zkoušce, přeměnit vodu na víno, prohlédnout si různé fyzikální pokusy, nechat si udělat fotku na památku v tematickém fotokoutku a mnohé další. Celkem bylo pro soutěžící připraveno 15 stanovišť.

Až do konce akce bylo ve škole stále velké množství návštěvníků, což se pozitivně odrazilo na celkové atmosféře. Oslava skončilo kolem 20. hodiny, kdy všichni odcházeli plní dojmů a nadšení z toho, jak krásné ,,narozeniny“ to byly.

Na celé přípravě a organizaci jsem se podílel, a proto vím, kolik to všechno dalo práce a zorganizování. I proto mě velmi těší, že se na výročí přišlo podívat opravdu spousta lidí. Jejich radost a uvolněná atmosféra nám dávala jasně najevo, že se nám to prostě podařilo. Mně samotnému se na oslavu přišla podívat i celá rodina (včetně mé devítileté sestry). A všichni byli nadšení. Sestře se úplně blýskaly oči, když při chemických pokusech měnila barvičky. A já byl rád, že se splnilo to, kvůli čemu akce vznikla – abychom přiblížili naši školu rodině a udělali akci podobnou těm v Americe. Což se, dle mého názoru, podařilo na výbornou.

Chtěl bych proto poděkovat všem, kdo se na celé přípravě akce podíleli, a doufám, že do budoucna nás čekají další podobné akce.

Jan Vokurka, 7.A