Poznávací zájed do severní Itálie

Letošní oktávy, s doprovodem několika studentů z nižších ročníků, se společně vydaly poznávat krásy severní Itálie. Zájezd, který se konal od 27. 9. do 1. 10., jsme si opravdu všichni užili!

První den studenti ráno vyrazili do školy a ve večerních hodinách se dostavili na autobusové nádraží na Černém Mostě. Odtud jsme autobusem dojeli přes noc až do Brixenu, známého města milovníků české literatury. Do Brixenu byl v 50. letech 19. století deportován národní obrozenec Karel Havlíček Borovský. Mohli jsme si tak prohlédnout dům a též okolí, ve kterém básník pobýval tři a půl roku. Další zastávkou bylo jezerní město Peschiera del Garda. Většině z nás už vyhládlo, a tak jsme se zde pořádně najedli. Nakonec následovala krátká návštěva Verony. Ve Veroně jsme navštívili hrob Julie i „její“ balkón ze známého díla Williama Shakespeara. Také jsme měli možnost prohlédnout si veronskou Arénu a nádherné náměstí. Pak už jsme se odjeli do hotelu v Bovolone. Po dobré večeři jsme dospali spánkový deficit z předešlé noci.

Následující den se nesl spíše v odpočinkové atmosféře. První zastávkou bylo centrum ministátu Evropy San Marino. San Marino se vyznačuje nádhernými starobylými památkami a okouzlující architekturou. Zde jsme také obdivovali nádherné panorama Apenin. Potom jsme se přesunuli do města Rimini, zábavního centra Itálie. Odpoledne jsme využili ke koupání v Jaderském moři. Večer jsme se vrátili odpočatí do hotelu a užívali si tradiční italskou večeři.

Poslední objevitelský den jsme cestovali až k antickému městu Aquillea. Zde jsme obdivovali velkolepé římské stavby. Mohli jsme si i projít překrásné prostory baziliky, ve které se nacházejí italské mozaiky, typické především pro regiony Emilia-Romagna a Jižní Tyrolsko. Zanedlouho jsme se dostavili k novogotickému zámku Miramare, který připomíná naši Hlubokou nad Vltavou. Zajímavostí tohoto areálu je ale především obrovská zahrada překypující všemi možnými exotickými i tradičními rostlinami. Nakonec jsme se odcestovali místním autobusem do bývalého rakousko-uherského přístavu, do Terstu. V Terstu jsme si během odpoledne prohlédli tamější architekturu, která díky své historii připomíná ulice Prahy. Večer pak hurá domů.

Zájezd se vskutku vydařil a všichni jsme moc rádi, že jsme jej měli možnost absolvovat.

Komrzýová Marie,  8.B