Přednáška B. Turečka

PŘEDNÁŠKA B. TUREČKA NA TÉMA BLÍZKÝ VÝCHOD

V úterý 15. října budovu Gymnázia Chodovická navštívil novinář Břetislav Tureček. Tento muž zároveň patří mezi vážené vysokoškolské profesory, momentálně vyučuje na Metropolitní univerzitě v Praze. Zabývá se problematikou Blízkého východu. Na toto téma napsal několik knih, např. Labyrintem Íránu nebo Blízký východ na propastí. Naše dvouhodinová přednáška tedy také byla zasvěcena oblasti východního Středomoří. Na začátku nám pan profesor tuto část světa představil a ukázal nám, jaké všechny státy se zde nacházejí. Svůj výklad podporoval názornými mapami či vlastními fotografiemi. Povídal nám o zážitcích ze svých četných cest. Velmi obohacující bylo, když nám vyprávěl o svých přátelích z Íránu. Tito lidé jsou muslimského vyznání, a proto dalším tématem, kterého se pan Tureček dotknul, byl islám. Probral s námi základní rysy tohoto náboženství, ale také nás obohatil spoustou pozoruhodných informacích. Věděli jste například, že postava Marie je uváděna více v Koránu, než v Novém zákoně? Pan profesor se také věnoval srovnání islámu a křesťanství. Mnoho z nás si uvědomilo, že tyto dvě náboženství si jsou blíž, než jsme s to si připustit. Vysvětlil nám, že média v dnešní době islám zobrazují jen v těch nejčernějších barvách v souvislosti s teroristickými útoky a nabádal nás, abychom těmto zprávám nepřikládali příliš velkou váhu. Pan profesor ovšem nemluvil celou dobu jenom vážně, snažil se svůj výklad přizpůsobit naší věkové kategorii a mluvil o tématech, která v nás probudila vlnu zvědavosti. Bouřlivá diskuze se zrodila ve spojením s „mut´a“, což je dočasné manželství. Ano, v islámské komunitě je opravdu možné uzavírat sňatek na stanovenou dobu s dohodnutými podmínkami. Studenty toto téma vášnivě zaujalo a pana profesora zahrnuli četnými dotazy. K naší smůle se přednáška už chýlila ke konci a naše zvědavost musela být utnuta. I tak jsme si samozřejmě přednášku moc užili a odnesli si z ní cenné informace. Tímto děkuji panu Břetislavu Turečkovi za jeho poutavý výklad a našim skvělým profesorkám za organizaci.

Dvořáková Karolina, 7. B