Program Dvojčata

Je možné si vyzkoušet studium na lékařské fakultě?

Ano! Na 3.lékařské fakultě UK existuje program Dvojčata. Cílem tohoto programu je seznámit zájemce z řad studentů posledních dvou ročníků středních škol se způsobem výuky v 1. ročníku studijního programu Všeobecné lékařství.

Tento rok jsem se v týdnu od 13.11. do 17.11. zúčastnila výše uvedeného programu Dvojčata. Zápis do programu byl spuštěn někdy na začátku října a zájemce se mohl zapsat do volných termínů, které byly vypsané již od konce října do konce dubna. Člověk musí postupovat a rozhodovat se velmi rychle z důvodu vysokého zájmu a malé kapacity (pouze pět osob na daný týden). Každému z přihlášených zájemců byl přidělen student 1. ročníku studijního programu Všeobecného lékařství jako dvojče.

Můj rozvrh se skládal přibližně z šesti přednášek a čtyř cvičení. Překvapilo mě, že rozvrh není stálý a každým týdnem se mění. Výuka začínala třikrát od 8:00, a to přednáškou, takže často studenti přicházeli až na další hodiny. Na přednášky jsem měla pokaždé jiného přednášejícího, ale témata na sebe nepřímo navazovala. Mnoho profesorů mluvilo velmi systematicky a srozumitelně. Zúčastnila jsem se například témat, jako je intracelulární transport látek, struktura a funkce membrán nebo metody studia chromozomů, postnatální a prenatální cytogenetická diagnostika.

Cvičení pro mě byla mnohem zajímavější. Jsou více osobní, člověk je pouze s lidmi v daném kruhu, maximálně se dvěma. Zde je však docházka povinná. Jednalo se hlavně o genetiku, a to například počítání příkladů z populační genetiky nebo cytogenetické praktikum. Cvičení na sebe často navazují, a tak jsem občas nevěděla, jak se co dělá. Byla jsem velmi spokojená s příklady z populační genetiky, protože toto gymnázium nám dalo velmi dobrý základ pro tyto výpočty a uměla jsem si s nimi poradit.

Studenti byli velmi milí a ochotní mi se vším pomoci. Jsem ráda, že jsem si vyzkoušela studium na této fakultě a udělala jsem si jasnější obrázek, jak studium asi vypadá. Doporučila bych všem studentům zaregistrovat se do tohoto programu, protože to byla velmi dobrá zkušenost, která se vám může v životě hodit.

Adéla Brustmannová, oktáva B