Když jsem on-line

V pondělí 1. února 2021 od 8:00 do 9:40 se konal preventivní program pro třídu prima A s názvem Když jsem on-line. Cílem bylo, abychom se dozvěděli o možných rizicích číhajících na internetu a naučili se jim předcházet. Byli jsme rozděleni na dvě skupiny, každá skupina se připojila na jiný Meet ke svojí dvojici externích lektorů. Nás se ujaly milé lektorky Kateřina a Anna.

Nejprve nás seznámily s různými formami rizikového chování, kterému je lépe se vyhnout. Sem patří hlavně komunikace s lidmi, se kterými se známe pouze z internetu, a nikoliv osobně. Určitě není dobrý nápad jim zasílat naše fotky a videa, nebo se s nimi dokonce scházet na  místech, kde je málo lidí. Pokud po nás takoví lidé chtějí, abychom jim naše fotografie zaslali, nebo nás jinak obtěžují, neměli bychom si to nechávat pro sebe. Můžeme se svěřit kamarádům, příbuzným nebo učitelům. Pokud se stydíme o tom mluvit se známými lidmi, můžeme anonymně zavolat nebo napsat na Linku bezpečí 116 111, kde nám odborníci poradí, co dále dělat. Linka funguje 24 hodin denně i o prázdninách a je zdarma. Poradí nám ale i v jiných situacích, které nás mohou trápit, například šikana, kyberšikana, problémy v rodině a ve škole.

Ale preventivní program nebyl pouze obyčejný výklad. Pouštěli jsme si také zajímavé video o Lince bezpečí a potom byl prostor na naše dotazy a společnou diskusi. Někteří spolužáci se neváhali svěřit se svými zkušenostmi, takže jsme probrali i konkrétní příklady a jejich správné řešení.

Lektorky byly skvělé a program byl pro nás rozhodně zajímavý. Informace, které jsme se dozvěděli, se nám budou určitě hodit obzvláště nyní, kdy musíme trávit na počítači a internetu mnohem více času. Řada témat se do tohoto preventivního programu nevešla, ale na ně bude jistě čas někdy příště.

Alena Hnětynková, prima A