Studentský den v duchu devadesátek v Horních Počernicích

Mezi jednu z nejoblíbenějších akcí naší školy patří bezesporu Studentský den. A právě ten jsme mohli všichni společně ve středu 16. listopadu 2022 zažít. Jak už název a datum napovídá, má tento netradiční den něco společného se 17. listopadem a se Dnem studentstva. Letos bylo téma obohaceno i skutečností, že slavíme 30. výročí našeho gymnázia, a tak se téma přímo nabízelo. Všichni jsme se v rámci jednoho dopoledne vrátili v čase zpět do roku 1993. Roku, kdy vzniklo naše gymnázium, kdy vznikla samostatná Česká republika, ale hlavně přímo do probíhajícího období známých devadesátek. Studenti, ale i profesoři si tak mohli připomenout život v této době. Na své si přišli jak milovníci znalostních kvízů, tak také sportovci či milovníci hudby a tance, zkrátka zábava pro každého bez ohledu na věk.

A jak to všechno probíhalo? Pojďme se vrátit o několik měsíců zpátky. Je září, my se stáváme septimou, a tak na nás letos připadla organizace tzv. „Studenťáku”. Naším úkolem je skloubit 30. výročí naší školy a téma sametové revoluce do jednoho a vymyslet téma letošního Dne studenstva. Na tématu devadesátých let jsme se shodli překvapivě rychle a hned poté následovaly intenzivní přípravy. Bylo potřeba vymyslet celkovou koncepci a také to, co se na jednotlivých stanovištích bude dělat. Během následujících měsíců jsme společně ladili veškeré přípravy, programy, výzdobu apod. k tomu, aby se náš Studentský den opravdu všem líbil.

Po pár měsících zde máme listopad a nám se krátí čas na přípravu. Dolaďujeme poslední resty a informuje naše spolužáky o blížící se akci, zároveň vyvěšujeme na nástěnce rozdělení žáků do jednotlivých skupin, což vzbudí obrovský zájem a pozornost.

Vychází ranní slunce a na kalendáři se objeví úterý 15. listopadu, pro nás den, na který jsme se všichni intenzivně připravovali. Kolem půl osmé večer se všichni potkáváme v temné, chladné a tiché škole s jasným úkolem – vyzdobit školu a připravit ji na velký den. Naše výzdoby a přípravy nám zaberou dlouhé hodiny, ale kolem 23. hodiny máme vše hotovo. Abychom si mohli i my vychutnat atmosféru jednotlivých stanovišť, procházíme jedno po druhém a seznamujeme se s podrobným programem. Po této “generální zkoušce” všichni usínáme společně ve třídě a čekáme, až nám další den ráno zazvoní budík.

A máme tu středu 16. listopadu – den D. Od brzkého rána dokončujeme poslední úpravy a nedočkavě vyhlížíme první příchozí, které seznamujeme s naším programem. Kolem 8.00 se všichni sejdeme v tělocvičně, kde naši studenti dostávají základní informace o průběhu celého dopoledne. Jsou také upozorněni na přítomnost policie a všudypřítomnou korupci, abychom si ty devadesátky užili se vším všudy.

Po tomto rychlém úvodu se jednotlivé skupiny i se svými dozorujícími učiteli vydávají střemhlav našim připraveným stanovištím. Dohromady mají v nabídce hned 9 stanovišť: Discoland, Kriminalita, Privatizace, První počítače, Vila Tugendhat, Hokej, Potraviny, Kultura a také jedno speciální stanoviště – Naše škola, kde si společně připomeneme ono jubileum, které škola slaví – na studenty zde bude čekat poznávačka učitelů za mlada, ale také sestřih těch nejlepších historek z učení na škole. Jak už jsem zmínil, je zde přítomna také policie, která dohlíží na hladký průběh akce a testuje znalosti žáků a profesorů.

Celá akce probíhala bez problémů, a proto jsme mohli po poledni vyhlásit ty nejlepší týmy, které vydělaly během soutěží nejvíce devadesátkových peněz. Na třetím místě se umístil tým paní profesorky Vavřičkové a Čechákové. Na druhém místě poté tým pana profesora Poledníka a paní profesorky Přečkové a absolutním vítězem byl tým paní profesorky Bohatové a pana profesora Ludmily. Vítězové si od nás převzali odměny a mohli si začít užívat malé prázdniny.

Nám však zdaleka práce neskončily. Čekalo nás ještě uklízení celé školy a navrácení jí do původního stavu. Naštěstí jsme byli však rychle hotovi a také jsme mohli začít odpočívat.

A co říci závěrem? Za celou třídu doufám, že se akce vydařila, že se líbila vám, žákům, profesorům, že zkrátka trochu obohatila ten školní stereotyp a hlavně, že splnila svou úlohu – stmelit všechny napříč ročníky. Osobně bych chtěl poděkovat mé třídě, že zvládla zorganizovat tak náročnou akci, dále také našim oktavánům, kteří nám vypomohli s organizací a především naší třídní profesorce, paní Michlové. Mé díky patří i vám všem, kteří jste se akce zúčastnili, a zvlášť těm, kteří přišli v outfitu 90. let.

Už nyní se těšíme na příští rok a jsme zvědaví, co si na nás připraví budoucí septima.

Jan Vokurka, předseda třídy 7.A