Beseda se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou

21.1. jsme na školní čtenářské besedě na Černém Mostě přivítali výjimečnou současnou autorku Alenu Mornštajnovou, která nás v průběhu dvou hodin provedla autorským procesem i problémy, se kterými se začínající autor musí potýkat.

Sympatická spisovatelka nám reálně přiblížila, že začátky psaní knihy nejsou vůbec tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Před samotným psaním je potřeba udělat spoustu výzkumu na dobové obyčeje a fakta, psaní je také zdlouhavé a plné krizí, o moc příjemnější není ani proces publikace a komunikace s nakladatelstvím. Dozvěděli jsme se i o osudech skutečných osob, podle kterých byla její díla napsána, a také že vyprávění o jejich příbězích pochází z příjemnějších dob, kdy spolu lidé mluvili, i přestože se neznali. Neméně zajímavé bylo například vysvětlení symbolismu motivů v díle Hana (věneček, jména) a nastíněny byly i plány o budoucím kinematografickém a dramatickém zpracování právě knihy Hana.

Rozhovor s paní Mornštajnovou vedla studentka Linda Fribertová z 8. B a práci nepochybně plnou nervozity odvedla s lehkostí a profesionalitou.

Tímto znovu děkujeme paní Aleně Mornštajnové, paní profesorce Miladě Schieblové a Lindě Fribertové za přínosné literární dopoledne.

Svatoňová Tereza, sexta B